Sirkeyle Neler Yapılabilir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Destina tarafından 4 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Sirke ile Neler Yapılır?
  Sirkenin Faydaları
  [​IMG]

  Cilt bakımı, zayıflama, sağlık, saç bakımı gibi ihtiyaçlar için sirkeden yararlanabilirsiniz.Ayrıca sirkenin mutfakta işlerinizi kolaylaştırabileceğini biliyor muydunuz?

  Kesme tahtasını mikroplardan temizler: Her kullanımdan sonra, tahtaları doğrudan sirkeyle silip temizleyebilirsiniz. Sirkenin içindeki asetik asit zararlı mikroplara karşı iyi bir dezenfektandır.

  Porselen, kristal ve çam eşyalarınızı temizler: Cam eşyalarınızı parlatmak için durulama suyuna sirke ekleyebilirsiniz. Cam eşyalarınızı her gün parlaması için, bulaşık makinenizin durulama devrine ¼ fincan sirke ekleyin.


  Su ısıtıcınızı temizlemek için: Biriken kireç ve mineral kalıntılarını temizlemek için, 3 fincan sirkeyi 5 dakika süreyle iyice kaynatın ve sirkeyi gece boyunca içinde bırakın. Ertesi gün soğuk suyla durulayın.


  Kızartma sonrası temizlik yapar: Kızartma işini bitirdiğinizde ocağın üstüne, duvarlara sıçrayan yağ damlacıklarını temizlemek için, bunları seyreltilmiş sirkeye batırılmış sünger ile silebilirsiniz. Durulamak için soğuk suyla ıslatılmış başka bir sünger kullanın, sonra da yumuşak bir bezle kurutun.


  Kızartma tavanızı korur: Kızartma tavanızda 10 dakika boyunca 2 fincan sirke kaynatmak, birkaç ay boyunca yiyeceklerinizin yapışmasını önler.


  Mutfağınızın havasını temizler: Mutfağınıza dün pişirdiğiniz yemeğin kokusu sindiyse, 1 fincan suya yarım fincan sirke karıştırın. Ve karışım buharlaşana kadar kaynatın.


  Buzdolabınızı temizler: Kapının sızdırmaz contası ve sebze-meyve gözleri de dâhil buzdolabınızın içini ve dışını temizlemek için eşit miktarlarda su ve sirkeyi karıştırın. Küf oluşumunu önlemek için, iç kapıları ve içteki gözleri bez üzerine sirke dökerek silin. Ayrıca, buzdolabınızın üzerinde birikmiş toz ve kirleri silmek için seyreltilmiş sirke kullanabilirsiniz.


  Sebze ve meyvelerinizi temizler: Meyve ve sebzelerinizi yemeden önce, gizli kirleri, tarım ilaçlarını ve hatta küçük böcekleri yok etmek için, 4 litre soğuk suyun içine 4 yemek kaşığı elma sirkesi koyun, sebze ve meyvelerinizi bunun içinde durulayın.
   
 2. Cevap: Sirkeyle Neler Yapılabilir?

  güzel
   
 3. Cevap: Sirkeyle Neler Yapılabilir?

  Su ısıtıcınızı temizlemek için: Biriken kireç ve mineral kalıntılarını temizlemek için, 3 fincan sirkeyi 5 dakika süreyle iyice kaynatın ve sirkeyi gece boyunca içinde bırakın. Ertesi gün soğuk suyla durulayın.


  Bak bunu hemen yapcam şimdi :f40: sonucu sabah yazarım :)
   
 4. Cevap: Sirkeyle Neler Yapılabilir?

  Turşunun hası limonla yapılır.
  Hayır sirkeyle yapılır..
  Limonlaaaaaaaaaaaaaa
  Sirkeyleeeeeeeeeeeee
   
 5. Cevap: Sirkeyle Neler Yapılabilir?

  Bazılarıda ev sileceği suya sirke döker
  amaç biraz karışık duyduğumda ilginç gelmişti :f106:
   
 6. Cevap: Sirkeyle Neler Yapılabilir?

  O karışık sebeplerden dolayı bana da evini sirkeyle sil demişlerdi :f40: herşey daha da karıştı :)

  Evet Destina sabah oldu ve ısıtıcımın içindeki sirkeyi boşalttım ve soğuk suyla duruladım.Sonuç mükemmel ;)
   
 7. Cevap: Sirkeyle Neler Yapılabilir?

  Sikele yapılır turşu ve

  her işte kolaylık salar
   
 8. Cevap: Sirkeyle Neler Yapılabilir?

  ne kadar faydalı ve çok amaçlı kullanılıyormuş
   
 9. Cevap: Sirkeyle Neler Yapılabilir?

  Ben ısıtıcıyı temizliği bilmem. Bildiğim tek şey salataya harika tad veriyor :f40: