Sirkenin bütün faydaları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Burcu tarafından 9 Nisan 2014 tarihinde açılan konu


 1. Sirke hemen hemen herkesin evinde bulunan ama faydaları çok bilinmeyen bir maddedir. Temizlikten tutun da sağlığa kadar pek çok yerde sirkenin kullanıldığı bilinmektedir. Yazımızda çeşitli sirkelerin çeşitli faydalarından bahsedeceğiz.
  Adaçayı Sirkesinin faydalarını biliyor musunuz?
  Adaçayı sirkeside neymiş dediğinizi duyar gibi oluyorum. 150 gr adaçayını 1 litre sirkenin içinde bir ay bekletirseniz diyabete, hormon sorunlarına, yorgunluğa, mide ağrısına, aşırı terlemeye karşı etkili bir içecek olup çıkar.

  Salatalarınızı tatlandırmak için yine sirkenin ekşimsi tadından faydalanabilirsiniz.

  Sabahları aç karına içeceğiniz taze çiçek balı ile karıştırılan elma sirkesi bedenin bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklardan korur.

  Sirke B12 vitamini, demir ve folik asit barındırır. Ilık ballı suyla karıştırılıp içilmesi tavsiye edilir.

  Astım ve solunum yolu hastalıklarından şikayetçi olanlarınız var ise yine doğal bal ile karıştırılmış elma sirkesi en büyük yardımcınız olacaktır. Hatta temiz bir mendil bu karışıma batırılıp bileklerin iç kısmına yerleştirilir ve kaymaması için bantlanır.

  Özellikle çocuklarda görülen ateş için hemen bir ölçü sirkeyi beş ölçü suyla karıştırıp kompres yapın. Vücuttaki toksinler deri yoluyla atılır. Hararet düşürür.

  Bacaklarınızı elma sirkesi emdirilmiş bir bezle sarar ve yukarı kaldırırsanız varis ağrılarının hafiflediğini görürsünüz. Günde bir yada iki kez tekrarlayabilirsiniz.

  Nasır şikayeti olanlar sirke sizinde derdinizin dermanı olmaya aday. Gece boyunca elma sirkesi emdirilmiş bayat ekmeği problemli bölgeye sarın sabah gözlerinize inanamayacaksınız.

  Bal ve elma sirkesi karışımı boğaz ağrısı içinde etkilidir.

  Dişeti problemleri ve ağızda oluşan aftlar için iki yemek kaşığı sirkeyi bir bardak ılık suya ekleyip gargara yapın.

  Göz iltihaplarında bir ölçü elma sirkesi dört ölçü su karıştırarak göz banyosu yapabilirsiniz.

  Böcek sokmalarında yine sirke imdadınıza yetişecektir. Her türlü zehre karşı etkilidir. Gül sirkesi tavsiye edilir.

  Ayrıca saç bakımında da yine sirke kullanılabilmektedir.