sinüzit tedavisinde kullanılan bitkiler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda HazaN tarafından 13 Şub 2009 tarihinde açılan konu

 1. Bir sinüzit mağduru olarak bu yazıyı sizlerinde okumasını istedim. Eminim bu illet hastalık pek çok kişiyi üzmekte
  Sinüzit Rahatsızlğının tanımı Sinüs adı verilen yüzdeki kemik boşluklarının iç yüzünü kaplayan mukoza iltihabına ve boşlukta cerahat toplanmasına sinüzit denir. Baş ağrısı ve burundan rahatça soluyamama duygusu, gözaltındaki ve göz üstündeki bölgelere bastırıldığında hafif ve aşırı basınç agrısı, sinüzitin belirtisidir.

  Prof Dr. Ahmet MARANKİ’ den Pratik Sinüzit probleminde yapılması gerekenler
  - Hatmi yaprağı, altın başak, orman sarmaşığı eşit karışımının çayı, 2-3 saatte 1 bardak içilir.
  - 1 litre suya 2 yemek kaşığı dolusu papatya eklenir. Ağır ateşte kaynamaya başlayınca ateşten alınır. Baş ve göğüs büyük bir havluyla örtülerek, papatya buğusu 10 dakika solunur. Tedavi sonrası hemen açık havaya çıkılmaz.
  - Her 3 günde, bir limon sıkılıp aynı miktarda su ilave edilerek gözlerden yaş gelecek şekilde buruna iyice çekilmelidir. Bu tedaviye 1 ay kadar devam edilmelidir.
  - 1 çay bardağı suya, 1 çay kaşığı kekik yağı konulur. Bİr başka fincanda fındık kadar kil eritilir. Üzerindeki duru su alınıp, kekik yağıyla birleştirilir. İyice çalkalanır, günde 3-4 defa burun deliklerine bir kaç damla damlatılır.
  - Maydanoz ve ebegümeci beraber haşlanır. Buharı teneffüs edilir.

  Sinüzit Tedavisinde Kullanılan Bitkiler :
  Sinüzit tedavisinde kullanılabilecekbir çok bitki vardır. Bunlardan bazıları Okaliptus : Alnın ve başın üst kısımlarının, seyreltilmiş okaliptus yada nane yağıylarından biriyle ovulmasın her zaman için sinüzite iyi gelmiştir.

  Ananas : Ananasın içindeki “bromelain” adlı bileşik, sinüzit tedavisinde oldukça yararlıdır. Günde 250-500 gram arası taze sıkılmış ananas suyu içebilirsiniz