Sindirim Zorluğu

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Alara tarafından 19 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Sindirim Zorluğu
  Hazımsızlık

  Çeşitli sebeplerle, bazı besin öğeleri incebağırsakta sindirilemez, emilemez ya da ikisi de yapılamaz. Bunun nedeni, incebağırsakta emilme yüzeyinde yapısal bozukluklar, pankreas ve safrakesesi hastalıkları, incebağırsak ve pankreas enzimlerinden bazılarının doğuştan noksanlığı ve başka yetersizlikler olabilir.
  Belirli besin öğelerinin sindirilme ve emilme güçlüğü, başka besin öğelerinin kullanılmasını da bozar. Bu tür hastalıkların çoğu beslenme bozukluklarına, bü*yüme ve gelişme geriliklerine yol açacak derecede şiddetli olur. Çoğunda sindirim güçlüğü, karın ağrısı, sürgün, zayıflama gibi belirtiler görülür. Uygun şekil*de beslenmeyle hasta normal yaşamını sürdürür.
  Bu hastalıklarda beslenmede ana ilke; sindirilmeyen ve emilemeyen besin öğesini diyetten çıkarmak ya da azaltmak, bunun yerini tutabilecek başka bir besini diyete koymak, hastayı yeterli ve dengeli beslemektir.
  Emilme güçlüğü hastalıkları (malabsorbsiyon hastalıkları) içinde en önemlileri şupru (sprue) ile çöliyak (coeliac) hastalığıdır. Sindirim güçlüğü hastalıkları arasında en sık görülenler; nişasta, disakaritler ve yağ ile ilgili olanlardır. Bu tür hastalıkların tümünde hem sindirim hem de emilme bozukluğu görülür.
  A. Şupru (Sprne, Tropikal Sprae)Şupru, başta yağ olmak üzere, besin öğelerinin sindirim ve emilim bozukluğu (malabsorbsiyon) hastalığıdır. Yağ emilimi ileri derecede bozulduğundan dış*kıyla fazla miktarda yağ ve yağ asitleri atılır. Su, mineral, vitamin ve glikoz emilimi de bozuktur. Tümürlerde ileri derecede olmayan bozukluklar, folik asit yetersizliği, özellikle yağda eriyen vitaminlerin emiliminde de yetersizlik görülür. Hastada yağlı sürgün (ishal) olabilir. Tıbbî tedavi yanı sıra diyet tedavisi uygulanırsa iyi sonuç alnır.
  Hastanın beslenmesinde uyulması gereken genel ilkeler şunlardır:
  1. Yağı kısıtlı diyet uygulanır. Yağ, yağlı etler, krema, mayonez, kaymak, yağda kızartmalar, yağlı kuruyemişler, pasta gibi yağlı besinler verilmez. Yemek*lere yağ eklenmez.
  2. Aşırı karbonhidratlardan kaçınılır. Bağırsaklar çok hareketli ise, sürgün varsa şekerli besinler azaltılır. Karbonhidratlar orta derecede verilir.
  3. Fazla posalı, sert, incitici, sindirimi zor, acı ve salamura yiyecekler verilmez. Yumuşak ve sıvı diyet uygulanır.
  4. F.milim güçlüğü olduğundan besin öğelerine ihtiyaç artar. Hastanın yeterli ve dengeli beslenmesi sağlanır. Diyet, özellikle protein, B grubu vitaminle*ri, yağda eriyen vitaminler, C vitamini ve mineraller yönünden zengin olacak şekilde hazırlanır.
  5. Diyette; yağsız süt, peynir, yoğurt; kaynatılmış yumurta; yağsız etler ve organ etleri; pişmiş sebzeler ve ezmeleri, meyve suları, pelte, meyve ezmeleri, kom*posto, bal, pekmez, reçel gibi yiyecekler bulundurulur.
    2. Cevap: Sindirim Zorluğu

  tşkürler alara saol bilgi için
   


Similar Threads: Sindirim Zorluğu
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Sindirim Sistemi Hastalıkları Belirtileri 20 Haziran 2011
Sağlıklı Yaşam Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir 20 Haziran 2011
Sağlıklı Yaşam Ülkemizde İlk Sıradaki Sindirim Sistemi Kanseri 11 Nisan 2011
Sağlıklı Yaşam Diğer Sindirim Sistemi Hastalıkları 3 Ekim 2009
Sağlıklı Yaşam Sindirimi Zor Besinler 13 Mayıs 2009