Sınavlarda %100 Başarılı Olmak İçin Ne Yapılmalıdır

'Etüt Merkezi' forumunda Burcu tarafından 5 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu


 1. Sınavlarda %100 Başarılı Olmak İçin Ne Yapılmalıdır

  Sınavlarda başarılı olmak için aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Sözlü sınavlarda başarının kaynağı konularının iyi bilinmesidir. Konular iyi bilinince onları aktarmakta kolay olur. Aktarırken günlük hayatımızda iletişimi sağlayan konuşma, rahatlık içerisinde, konu dışına taşmadan, hiçbir şeyden korkmadan yapılmalıdır. Utangaçlık ve alınganlık rahat bir konuşmayı anlaşılmaz hale getirdiğinden böyle bir durum yaratılmasına çalışılmamalıdır.
  • Yazılı sınavlarda da soruların dikkatle okunması, istenenlere karşılık verilmesi ve dikkatli bir şekilde yazılarak cevaplandırılması gerekir. Akla gelmeyen (hatırlanmayan) soruların cevapları üzerinde fazla durmadan, diğer soruların cevapları verilmeli, cevaptan şüphe edildiğinde ilk akla gelen yazılmalıdır. Yazma işi bitince sınav kağıdı kontrol edilmeli, cevapların sorularla istenileni tam yansıtıp yansıtmadığı üzerinde durulmalı, buna göre gerekli düzeltmeler yapılmalıdır.
  • Sınavlar sırasında ve sınavlara hazırlanırken kaygılı ve sinirli olmamaya çalışılmalı ve bütün konuları kapsayacak bir plan içerisinde sınava hazırlanılmalıdır.
  • Sınava çalışma her zamanki çalışma hızında özet çıkarmak, çıkacak soruları önceden tasarlamak, bütün konuları içine alan sorular hazırlamak, zayıf not alınan derslere daha çok çalışmak şeklinde olmalıdır.
  • Sınavlara hazırlanırken özet çıkararak özetin nasıl bir soruya cevap olabileceği düşünülerek çalışılmalıdır.
  • Sınavlarda soruları, sorulara ait açıklamaları dikkatle anlaşılıncaya kadar okumalı, cevaplar tasarlanmalı ve belli bir düzen içerisinde cevaplar verilmelidir.
  • Sınavlara hazırlıksız asla girilmemelidir. Şansa bırakmak, konuların yarısını bilerek geçecek not almak, kopya gibi kolay net kazanma yollarına başvurmak tehlikeli ve zararlı yollardır.