Sınavda Başarıyı Arttıracak Öneriler

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 13 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


 1. Sınava giren tüm öğrencilerde büyük bir heyecan ve telaş olur nedense çok iyi hazırlanmalaırna rağmen bekleidkleir sonucu alamazlar bazen.Bu nedenle çok çalışmanın yanısıra sınava girecek kişilerin dikkat etmesi gereken ve uygulaması gereken öneriler var.Sınava girmeye hazırlanan ve girecek tüm öürenciler için uzmanalrın tavsiyelerini bulacağınız kısa bir yazımız var.Sınav kaygısıve stresi yaşıyorsanız yada çocuklarınızda bu bulgular var ise mualaka aşağıda sizlerle paylaşacağımız önerileri dikkatlice okuyp dikkate alın başarıyı garantileyin.:f40:

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/sinav-kaygisi-yenmek-icin-oneriler-50238.jpg]sinav-kaygisi-yenmek-icin-oneriler-50238[/IMGALT]

  Sıanava Giren Öğrencilerin Dikkat etmeleri gereken konularda uyararak başarılarını artırmanın yolları şöyle:

  Sınav anında duygularınızın denetimini yapabilmeniz çok önemli. Öncelikle öfkenin başarılı bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Bu nedenle cevreden gelen seslere, öksürmelere, hapşırmalara, burun çekmelerine kızmayın. Kaygılarınızı yönetmeye çalışın. Başlangıçtaki hafif heyecan durumunu normal kabul edin, bu sınava daha iyi konsantre olmanızı sağlar.Kaygının yükselmesini engellemek için sınav anında yorum yapmaktan kaçının.

  Sınav bitmeden yapamadığınız sorularda moralinizi bozmayın: “Bu sınav çok zor geçecek ya da sonucu berbat olacak” gibi yorumlardan uzak durun.Sınav anında kısa molalar vermeye çalışın. 20 saniyelik 3 mola vermeyi deneyin. Molalar dikkatinizin dağılmasını azaltarak başarınızı artıracaktır.Rahatsız olduğunuz durumları salon görevlisine iletin.

  Soruları çözerken zor soruda takılmayın. Öncelikle çözebildiğiniz sorularla ilgilenin. Zorlandığınız soruları sonra çözmek üzere bırakın.Soruların tümünü bitirdikten sonra yeniden göz atabilirsiniz. Soruları çözerken hız ile isabet arasındaki dengeyi kurmaya çalışmalısınız.Sorulara hızlı yanıt vermek yerine her soruya belirli bir süre zaman ayırmayı denemeniz öneriliyor.

  Tüm Öğrencilere Başarılar dileriz...