Sınav Stresi Nasıl Yenilir

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Sınav Stresi Nasıl Yenilir

  [​IMG]
  Sınava girecek Öğrencileirn üzeirnde inanılmaz derece stres ve korku oluşur bunun nedeni ise çok çalıştıkları halde başarılı olamayacaklarını düşünmeleridir.Peki çocukların bu korkularını yenmeleri için nele ryapılmalı Ailelere bu konuda nasıl görevler düşüyor.Uzmanlar konuyla ilgili şu görüşleri savunuyorlar.

  Ailenin ve çevrenin beklentisinin çok yüksek olması,Sınav kazanılamadığı takdirde alay edilme, mahcubiyet, dışlanma riski söz konusu olması,Ailede ve kişinin kendisinde panik atak veya çeşitli, korkular, evhamlılık öyküsü bulunması çocukların bu kaygılarını ve streslerini çok daha fazla artmasına neden oluyor.

  Sınav kaygısı yaşayan çocuk; Daha önce öğrendiklerini sınavda hatırlayamaz. Anlama, anladığı bilgiyi kullanma gibi zihinsel becerilerde zorlanır. Dikkati kolay dağılır ve dikkatini yoğunlaştırmada zorluk yaşar.

  Stresi azaltmak için doğru ve derin nefes almak önemlidir. Aşırı kaygıdan dolayı sık nefes alıp vermek paniğe neden olur ve vücut alarma geçer. Yoğun stres kalp çarpıntısına, vücut ısısının düşmesine, kaslarda gerginliğe, baş dönmesine ve mide bulantısına neden olabilir. Stresi kontrol et-mede derin ve düzenli nefes almak önemlidir. Aileler çocuklarına bu sınavı önemsediğini biliyorum fakat bu senin hayatından daha önemli değil gibi telkinlerde bulunulabilirler.
   


Similar Threads: Sınav Stresi
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler 2013 AÖF Bahar Dönemi Ara Sınavı Giriş Yerleri 16 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler Sınav Kaygısını Aşmanın Yolları 16 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler 2013 SBS Sınav Giriş Yerleri 16 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler 29 Haziran 2013 Ehliyet Sınav Sonuçları Nezaman Açıklanacak? 16 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler 2013 LYS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 16 Mayıs 2016