Sinan Paşa Külliyesi Hakkında Genel Bilgi

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 16 Şubat 2012 tarihinde açılan konu 1. Sinan Paşa Külliyesi

  Yer İstanbul - Beşiktaş
  Banii Kaptan-ı Derya Sinan Paşa
  Mimar Mimar Sinan
  Yapılış Tarihi 16. Yy ortaları
  Sinan Paşa Külliyesi, İstanbul’un Beşiktaş semtinde 16. yy. ortalarında inşa edilen külliyedir. Mimar Sinan eseri olan yapı merkezinde camii, medrese, mektep ve çifte hamamdan oluşmaktadır. Külliyenin banisi ise Kaptanıderya Sinan Paşa’dır.

  CAMİİ
  Edirne Üç Şerefeli Camii’nin plan özelliklerinin tekrarlandığı yapı sadece daha sade özellikler gösterir. Kesme taş ve tuğla malzeme ile almaşık duvar tekniği ile örülmüş olan camiinin sade girişi üzerinde sülüs hat ile yazılmış bir kitabe yer almaktadır.

  5 gözlü son cemaat yerinin ortası aynalı tonoz yanları ise kubbe ile örtülüdür. Harim bölümü dikdörtgen tasarlanmış olup üzeri merkezi kubbe ile örtülüdür. Bu kubbe 6 destekleyici ayak üzerine oturtulmuş ve kubbeye geçiş elemanı olarak pandantif kullanılmıştır. Yapının aydınlatmasını sağlayan pencere açıklıkları Edirne Üç Şerefeli Camii ile benzerlikler göstermektedir. Bunun dışında kubbe kasnağında da 12 pencere görülmektedir.

  Mihrap, mukarnaslı kavsaralı olup mermerden yapılmıştır. Minber de geometrik süslemelere sahip mermer malzemeden yapılmış olup vaaz kürsüsünde ahşap malzeme tercih edilmiştir. Yapının ortasında beyaz mermerden bir şadırvan yer almakta ve saçakları zarif bir görünüm sergilemektedir.

  MEDRESE
  Bir ilk olarak Sinan Paşa Camii’nin avlu revaklarının arkasında medrese odalarının yerleştirildiği görülür. Toplamda 12 odası olan medrese farklı dönemlerde restorasyon çalışmaları geçirmiştir. Üzeri kiremit kaplı bir çatı ile örtülü olup özgünlüğünü yitirmiştir.

  DİĞER BİRİMLER
  Kösem Sultan tarafından yaptırılan medrese 1641 yılına tarihlenmektedir. Camii ve medresenin doğusunda Şeyh Neccarzade Mustafa Rıza Efendi Türbesi ve bir hazire bulunmaktadır.

  Hamam ise külliyeyi oluşturan yapılardan ayrı bir yerde olup Sinana Paşa’nın ölümünden sonra bitirilmiştir. Köprü Hamamı adı ile tanınan yapı 1957 yılında Tophane-Beşiktaş yolu genişletirken yıkıltırılmıştır.

  Bugüne kadar pek çok kez onarım geçiren yapıya 19. yy.’da camiye kalem işleri eklenmiştir. Ayrıca kuzey girişinde de bir takım değişiklikler yapılmış olup caminin seçmeci üslupta yapılmış 19.yy.a ait bezemeleri klasik üslup ile değiştirilmiştir.
   


Similar Threads: Sinan Paşa
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Hadım Sinan Paşa kimdir,Hayatı 6 Haziran 2011
Tarih Bölümü Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan için yaptığı cami 29 Nisan 2013
Tarih Bölümü Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultana Olan Büyük Aşkı 14 Şubat 2013
Tarih Bölümü Mimar Sinanın Kanuninin Kızına Yaptığı Cami 30 Eylül 2012
Tarih Bölümü Mimar Sinan Ölümü 12 Şubat 2012