sinamanın ülkemizdeki gelişimi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 10 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. sinamanın ülkemizdeki gelişimi


  Türkiyede Sinemanın Doğuşu ve Gelişimi

  Sinemanın Türkiyeye gelişi 1896 yılına rastlar. Operatör Promio, İstanbul ve İzmir dolaylarında kısa kısa filmler çekti. Yurt dışından gelip Türkiyede ilk kısa metrajlı film çekimini gerçekleştiren yabancılardan sonra, yine yabancılar tarafından ilk film gösterisi yıldız sarayında yapılmıştır.

  Türklerin sinema işletmeciliğine el atmaları ise daha sonraki yıllarda gerçekleşmiştir. Örneğin, 19 Mart 1914te Şehzadebaşında açılan “Milli sinema ülkede Türk iş adamlarının devreye soktuğu ilk sinema salonudur.
  1914 I. Dünya Savaşının başladığı yıldır. 2 Ağustos ülkemizde seferberlik ilan edilmiş, 11 Kasımda da resmen savaşa girilmişti. 3 gün sonra savaş ilan edildi. Rusların “93 Harbi sırasında Yeşilköyde “Zafer Anıtı olarak diktikleri kule yıkılacak ve yıkım olayıda filme alınacaktı. Bu olayı Fuat Uzkınay adlı Türk çekecekti. 150 metrelik Ayestefanostaki Rus Abidesinin Yıkılışı adlı bir belgeselle, bir tarih doğuyordu.

  Halk önüne çıkan ilk Türk filmi ise (1917) “Pençedir.
  Sinemayla ilgili kuruluşların tarihi ise 1915lere rastlamaktadır. İlk özel yapım evi ise 1922de bağımsız olarak film üretimine başlayıp, yeni bir dönemi açan “Kemal Film şirketidir. Daha sonra Cumhuriyetin ilanıyla birlikte sinemaya kadın oyuncular girmeye başladı. (Mesela; Bedia Müvahhit, Neyyine Neyi vs.. Türk sinemasının ilk kadın oyuncuları arasında yer alırlar.) Sesli çekilen ilk Türk filmi ise “İstanbul Sokaklarındadır. 1946da Türk siniması ilk kez örgütlenir.