Silinen Resimleri ve Dosyaları Kurtarma

'Teknoloji' forumunda HazaN tarafından 29 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Silinen resimleri kurtarma
  Silinen dosyaları geri getirme
  silinen dosya ve resimler nasıl kurtarılır

  Yanlışlıkla silinen, formatta silinen, yanlış format sonucu silinen hatta geri dönüşüm kutusundanda silinen resimlerin ve diğer sizin için önemli dosyaların kurtulması mümkündür.

  Hatta cep telefonundan, kameranızdan, flaş belleğinizden silinen dosyalarında kurtarılması mümkün.

  Yanlışlıkla silinen dosyaların kurtarılmasındaki önemli noktalar.

  1- Dosyayı yanlışlıkla sildiniz ve geri gelmesi gerekiyor, bunun için tabiki ilk önce bir programa ihtiyacınız var nette dolaşan onlarca bu işi yaptığını söyleyen program mevcut dikkat ederseniz bunların çoğu demo programlardır, yaptıkları dosyayı bulmak ama kurtarmak değildir veya demo çerçevesinde 1 ila 3 civarı dosyayı kurtarmanıza izin verir, bunun için size demo olmayan bir program lazım veya crack ı olan bi program

  2- şimdi programınızda var ama buda yeterli değil bu programı kendi bilgisayarınıza kurmamanız gerekiyor gerçekten kesin sonuç isteniyorsa silindikten sonra o bilgisayara hiçbir şekilde veri girişi yapılmamalı, programı başka bir bilgisayara kurup harddiskinizide o bilgisayara takmalısınız.

  3- Kurtaracağınız programın önemine göre bu durum değişmektedir çokta önemli değilse kendi bilgisayarınızdada bu işlemi yapabilirsiniz veya D – E – F – G – H sürücülerinizde bilgi silinmesi oldu bu durumdada başka bilgisayara takmanıza gerek yok. Buradaki dikkat edilecek husus siliniş diske hiçbir bilgi yüklememektir. Eğerki yüklerseniz bu yüklediğiniz program ve programlar sildiğiniz verinin üzerine yazılırsa o dosyayı kurtaramazsınız.

  4- programınızın dosyayaya göre arama yapıyor olamasıda sizin için hem zaman hemde aradığınız belgeyi bulma konusunda fayda getirecekti. Örneğin JPEG-BMP-GİF resminiz silindi veya WORD-EXEL bu dosya uzantılarını sadece arayan programlar sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

  5- Demo olmayan Programı kurduktan sonra dosya uzantısınıda seçip tarama yaptırırız bu tarama diskinizin büyüklüğüne ve doluluğuna göre uzun sürebilir.

  6- Dosyaların taraması bittikten sonrada silinmiş dosyayı seçtikten sonra kurtarma işlemini yapabiliriz burada bir dikkat edilecek hususta kurtardığınız dosyayı aynı diske yazamazsınız farklı bir disk seçip oraya kurtarma işlemini yapmanız gerekmektedir.

  Şimdi birde cep telefonunda silinen ve kameranın kartından silinen resim ve videoları kurtarmak var bu dosyaları telefondan ve kamera üzerinde silme işini yaptıysanız birçok kurtarma programları bu dosyaları kurtaramayacaktır. Bunun içinde farklı programlar vardır kurtarma garantiside çok yüksektir, tabii aynı dikkat edilecek konu buradada silinen resmin üzerine yeni resim çekmemek olacaktır diğerinin üzerine yazılan resim silinecektir ve beklide yıllar önce çektiğiniz bir resim gelirken birkaç gün önce çektiğiniz resim gelmeyecektir.

  Recover MyFiles bilgisayarlar ve flaş diskler için kullanılan programdır.
  Zero Assumption Recovery kamera ve telefonlar için kullanılan programdır.