Silginin öyküsü adlı bir kompozisyon

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 30 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Silgiyi ilk defa 1736’ da Avrupa’ ya getiren Fransız kaşif ve bilim adamı Charles Marie de la Condamine’ dir. Bu aslında Güney Amerika’ da yerli kabilelerin oyun için ve tavuk tüyü gibi şeyleri vücutlarına yapıştırmak için kullandıkları bir maddeydi. Avrupalılar bunu kullandı fakat bir süre . sonra çürüdüğü için kullanışlı olmadı. 1839’ da Charles Goodyear kauçuğu işlemenin ve dayanıklı kılmanın yolunu buldu. Bugün kullandığımız silgilere şekil vermiş oldu.

  Silgi Çeşitleri Nelerdir?

  Kauçuk bitkisel yağ ince süngertaşı ve sülfürle bağlı kauçuğun bileşimidir. Bu karışım kauçuk işleme aygıtlarında işlenirkalıptan geçirilerek sertleştirilir. En sık kullanılan silgi cinsidir. Kanserojen olduğu iddia edilmiştir.

  Kalem Arkası; Kimi silgiler özellikle kurşun kalemlerin arka tarafına yapıştırılımış halde bulunur.Genelde bu silgiler kalemin rengiyle uyumlu bir renkte olurlar. Kalem arakası silgilerin kullanımı genelde zor olduğu gibi hoyratça kullanılmaları kağıda zarar verebilmektedir. Bu silgiler bazı uçlu kalemlerde ucun dışarı çıkmaması için kullanılırlar. Cap-eraser adı verilen kalem arkası silgiler sonradan kaleme takılmak amacıyla aksesuar şeklinde tasarlanır ve arka kısma şapkavari bir biçimde geçirilirler.

  Art-Gum genelde sanatçılar tarafından kullanılan geniş yüzeyli yumuşak kauçuktan yapılmış kaliteli silgilerdir. Oldukça büyük yüzeyleri zahmetsiz ve kağıda zarar vermeden silebilirler. Arkasında çok artık bırakır. Genelde rengi kahverengidir.

  Yoğrulmuş Silgi yine sanatçılar tarafından tercih edilen oyun hamuruna benzeyen bir türdür. Sakız kadar esnek olan bir materyalden yapılır. Grafit ve kömür parçalarını içine alan bu silgi uzun süre yeteneğini korur. Bu silgiler bazen çeşitli efektler vermek için de kullanılırlar. Geniş bölgeleri silmek için uygun olmayan bu silgi; ısındığı takdirde kağıda yapışabilir.

  Vinil Silgi yumuşak vinil silgiler genelde plastik-benzeri bir yapıya ve kauçuk cinslerine göre daha temiz kalan bir yüzeye sahiptirler.Kullanıldıkları zemine daha az zarar verirler. Hafif izleri silmede daha kullanışlıdırlar.Hassas plan kâğıtlarının üzerinde kolayca kullanılırlar; mühendisler ve mimarların kullanım amaçlarına uygundurlar.Genelde beyaz renge sahiptirler.

  Sünger: Genelde tebeşir tahta veya ispirtolu kalemlerin kullanıldığı beyaz tahtalarda kullanılırlar. Yapı olarak bulaşık süngerlerinden farkları yoktur. Bazıları kullanışlılığı arttırmak amacıyla mıknatıslıdır.

  Dak-sil genelde daktilo veya tükenmez kalem hatalarını kapatmak için bunların üzerine sürülen beyaz boya veya yapıştırlan beyaz bantlara verilen addır.


  Silgi Hangi Maddeden Yapılır? - Silgi Nasıl Yapılır?

  Silginin hammaddesi kauçuktur.Sadece sıcak ülkelerde yetişen kauçuk ağacının oval biçimli büyük ve kalın yaprakları vardır. Türiye’nin güney illerinde de bol miktarda yetişen kauçuk ağacından esnek ve dayanıklı olan kauçuk elde edilir. Bu ağacı Avrupalılar’a tanıtan ise Charles Marie de la Condamine adlı Fransız bilim adamı olmuştur.

  Yapay kauçuktan uzun şeritler halinde kesilen parçalar yüksek basınç altında pişirme işlemi yapan bir makineye konuyor Burada piştikten sonra soğutulup küçük parçalara bölünüyor Yapılması gereken diğer bir iş de silgilerin köşelerinin yuvarlaklaştırılması Bu işlemi yapan makine günde 250-300 kg silgiyi aynı anda işleyebiliyor Bu işlem de yapıldıktan sonra silgiler artık kullanılabilir duruma geliyor.

  Ancak arkası silgili kalemlerin üretiminde yapılacak bir işlem daha var;
  Silgilerin kalemlerin arkasına yerleştirilmesi Hazırlanan tüm silgiler altı açılabilen dev bir kovanın içine dolduruluyor Bu kovanın altında yürüyen merdivenlere benzer biçimde çalışan taşıyıcı kayışlar bulunuyor Silgiler kovanın alt kapağı açıldıkça sırayla bu kayışlara aktarılıyor ve kalemlerin arkasına takılmak üzere ekleme makinesine doğru hareket ediyorlar Bu arada bir başka kovada metal parçaları var Bu metal parçaları sayesinde silgiler kalemlerin arkasına kolayca tutturulabiliyor Metal parçaları da aynı şekilde başka bir taşıyıcı kayışla ekleme makinesine doğru yol alıyor Ekleme makinesinde ilk olarak metallerin içleri tutkal dolduruluyor ve kalemlerin arkasına yapıştırılıyor Son olarak dahazır bekleyen silgiler kalemlerin arkasına yapıştırılan bu metallerin içine sokuluyor Tutkal kuruduğunda silgili kalemlerimiz de hazır Bu silgili kalemlerden fabrikalarda günde iki ton üretiliyor.