Sıla-i rahim ile ilgili hadisler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Yasemin tarafından 18 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Sılayı rahim ile ilgili hadisi şerifler  Slayı rahim yapmanın önemi hakkında kısacık bir hatırlatma;Alimler sıla-i rahimde bulunmanın farz olduğu görüşündedirler. Bunun, terk edilmesi yani akraba ve yakınlarla olan ilgisinin kesilmesi, büyük günah sayılmıştır. Çünkü Allah (Azze ve Celle) şöyle buyuruyor:

  Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Rahim Arş'a asılıdır, der ki: "Kim beni sıla ederse Allah da ona sıla etsin. Kim benden koparsa Allah da ondan kopsun.

  Buhari, Edeb 13; Müslim" Birr 17, (2555).

  3263 - Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Kim, rızkının Allah tarafından genişletilmesini, ecelinin uzatılmasını isterse sıla-i rahim yapsın.''

  3264 - Tirmizi'deki rivayet şöyle: Nesebinizden sıla-i rahm yapacaklarınızı öğrenin. Zira sıla-i rahim akrabalarda sevgi, malda bolluk, ömürde uzamadır.

  Buhari, Edeb 12; Tirmizi, Birr 49, (1980).

  3265 - Meymune radıyallahu anha anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselâm'dan izin almadan bir cariye azad ettim. Resulullah'ın benimle kalma günü gelip, beraber olduğumuz zaman:

  Ey Allah'ın Resülü, câriyemi azad ettim, farkettlnlz mi?' dedim.

  (Sahi mi söylüyorsun), bunu yaptın mı?' dedi. Ben, Evet!'' deyince:

  Keşke onu dayılarına verseydin, senin için daha hayırlı olacaktı! buyurdular.

  Buhari, Hibe 15; Müslim, Zekât 44, (999); Ebu Dâvud, Zekât 45 (1690).

  3266 - Selmân İbnu Âmir (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Fakirlere yapılan tasadduk bir sadakadır, ama zî-rahm'a (yani akrabaya) yapılan ikidir: Biri sıla-i rahim, diğeri sadaka.
   
Yükleniyor...