Siirt hakkında bilgi

'Türkiyem' forumunda Wish tarafından 24 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siirt ili Hakkında Bilgi,Siirt coğrafyası,Siirt Tarihi,Siirt Turistik Yerleri,Siirt İlçeleri,Siirt Gezilecek Yerler,Siirt Yemekleri,Siirt İl tanıtımı

  GENEL BİLGİLER

  Yüzölçümü: 11.003 km²

  Nüfus: 243.435 (1990)

  İl Trafik No: 56

  Siirt, dört mevsimin en güzel şekliyle yaşandığı iklimi, her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği bereketli toprakları, el emeği göz nurunun ürünü olan battaniye ve kilimleri, şifa kaynağı Pervari Balı, iri taneli fıstığı, kendine has lezzeti olan Zivzik Narı, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, bağrında barındırdığı evliyaları ile görülmeye değer bir yerdir.

  Kaplıcalar, türbeler, tarihi cami, kale ve köprüler Siirtin tarihi ve turistik değerleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir.


  COĞRAFYA

  Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kuzeydoğu ucunda yer alan Siirt doğudan Şırnak ve Van, kuzeyden Batman ve Bitlis, batıdan Batman, güneyden Mardin ve Şırnak İlleri ile çevrilidir. Bölge, Güneydoğu Anadolu düzlüklerinden sonra birden yükselmekte, doğu ve kuzey kesimleri bol yağış almaktadır. Bu nedenle, kuzeyden Muş Güneyi Dağları, doğudan Siirt Doğusu Dağlarıyla çevrili olan il alanı, Dicle Irmağının önemli su toplama alanlarından birini oluşturmaktadır. İl topraklarının tümü Dicle Havzasına girmektedir. Havza, Fırat, Kızılırmak ve Sakarya Havzalarından sonra ülkenin dördüncü büyük su toplama alanıdır. Siirt yaz, kış bol yağış alan zengin çayırlarla kaplı yaylalar ile çevrilidir.

  Siirtte karasal iklim hüküm sürmekte ve dört mevsim en belirgin özellikleriyle yaşanmaktadır. Doğu ve kuzey bölgelerinde kışlar daha sert ve yağışlı, güney ve güneybatı bölgelerinde ılık geçer. Yazları sıcak ve kuraktır.

  TARİHÇE

  Yazılı kaynaklara göre, M.Ö.2000 başlarında Hititler Döneminde önemli yerleşim yeri olmuştur. Daha sonra Frig, Lidya, Asur, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişment, ilhanlı, Eretna ve Osmanlı hakimiyetlerini yaşamıştır.

  İLÇELER:

  Siirt ilinin ilçeleri; Aydınlar, Baykan, Eruh, Kurtalan, Pervari ve Şirvandır.

  NASIL GİDİLİR?

  Karayolu: Diyarbakır-Siirt arasında uzanan doğu-batı doğrultulu karayolu ilin en önemli karayolu bağlantısıdır. Otogarın kent merkezine uzaklığı 1 km. olup firma servisleri, Belediye Otobüsleri ve Şehir içi minibüsleri ile ulaşılabilir.

  Otogar Tel: (+90-484) 223 14 01

  Demiryolu: Karayoluna paralel olarak Diyarbakır ve Batman üzerinden gelen demiryolu Kurtalan da son bulur. İstasyonun kent merkezine uzaklığı 28 km.dir.

  İstasyon Tel : (+90-484) 411 20 23

  GEZİLECEK YERLER

  Cami ve Türbeler

  Ulu Cami : Çinili Minare olarak anılan Ulu Caminin minaresi, tipik Selçuklu mimarisini yansıtmaktadır.

  Siirtte Veysel Karani Hz. Türbesi ve İbrahim Hakkı Hz. Türbesi bulunmaktadır.

  Billoris Kaplıcası : Billoris Termal Turizm Merkezi

  Sağlarca Kaplıcası : Siirte 15 km. uzaklığında, Eruh yolu üzerindedir. Banyo uygulamalarıyla deri hastalıklarına, romatizmada, kadın hastalıkları, nevralji, nevrit, polinevrit, polio sekelleri ve su içi egzersizlerinde yararlı olmaktadır.

  Yaylalar

  Pervari İlçesindeki Çemikari, Cema ve Herekol yaylaları ile Şirvan İlçesinde Baçova yaylası yöre halkı tarafından ilgi görmektedir. Yaz, kış bol yağışlı olan bu yüksek platolar, zengin çayırlarla kaplıdır.

  Mağaralar

  İlin Jeolojik yapısında kalkerli oluşumlar önemli yer tuttuğundan pek çok sayıda mağara oluşmuştur. Bunların bir bölümünde, insanlarca konut olarak kullanıldığını gösterir izlere rastlanmaktadır. Suya karşı direnci az olan kalkerlerin erimesi ile ortaya çıkan bu doğal mağaralar genellikle vadi boylarında yoğunlaşmıştır. Bunların en ünlüleri Botan Mağaralarıdır.


  NE YENİR?

  Siirte özgü yemekler arasında, Büryan (Perive) et yemeği ve fes şeklinde tencerelerde pişirilen perde pilav vardır.

  NE ALINIR?

  Bıttım sabunu, Siirt battaniyesi, Jirkan kilimi, meyan kökü ve fıstık Siirte has ürünlerdendir.

  YAPMADAN DÖNME


  Veysel Karani Hazretleri ile İbrahim Hakkı Hazretleri Türbeleri görmeden,

  Ulu Cami gezmeden,

  Siirt Büryanı yemeden,

  Perde Pilavı tatmadan,

  Tiftik dokuma battaniyesi almadan,

  Bıtım sabunu almadan,

  .Dönmeyin.