Sihirli Değnek İster misiniz?

'Sosyal Konular' forumunda eftelya tarafından 25 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Yeni yılda birçok dileğimiz, gerçekleştirmek istediğimiz hedeflerimiz vardır. Ama nedense bunların birçoğu sadece lafta kalır. Peki, yeni yıl hedeflerimize sadık kalmak için ne yapmamız gerekir?

  Herkes sihirli değnek ister


  Yeni yıl sanki yeni bir hayatın başlangıcı gibi gelir çoğumuza. Yeni yıl başlarken birçok konuda kararlar alırız. Değişimin mihenk taşı olabilecek kararlar... Alınan kararlardan bu kadar bahsetmişken, en önemli soruyu atlamak olmaz. Soruyorum: 'Bugüne kadar yeni yılda hayata geçirmek üzere aldığınız kararlardan kaç tanesini uyguladınız?' Sanırım gelen cevaplar sıfır ile bir kaç tane arasında değişiyor. Pek ümit verici değil galiba. Belki bu yıl hiç bir konuda plan yapmamalı, karar almamalıyız. Ne de olsa uygulamıyoruz... Kolay değil mi? Niyet yoksa değişim de yok. Belki de her şeyin alıştığınız gibi olmasını istiyorsunuzdur. Belki de bir yandan şikayet edip, diğer taraftan bir şey yapmamayı seçiyorsunuzdur. Belki de aslında uygulamayı gerçekten istemediğiniz konularda kararlar alıyorsunuzdur.
  Neden aldığımız kararları uygulayamıyoruz?

  Bu konu üzerinde biraz düşününce insanın aklına bir soru geliyor. Acaba aldığınız kararları uygulamama sebebiniz yılbaşı gecesi kendi kendinize verdiğiniz sözlerin başkaları tarafından duyulmaması, bir bağlayıcılığı olmaması olabilir mi? Bilimsel çalışmalar bir kez bir seçim yaptıktan ya da bir görüş için ayağa kalktıktan sonra bu seçtiklerimizle/bağlandıklarımızla tutarlı davranmak için kişisel ve kişilerarası baskılara karşı koyduğumuzu kanıtlıyor. Leon Festinger 1957, Fritz Heider 1946, Theodore Newcomb 1953 gibi araştırmacılar tutarlılık arzusunu davranışın ana güdüleyicisi olarak görmüşlerdir. İnsan davranışını yönlendirmede tutarlılığın gücünü etkin hale getirmek için bağlanmayı sağlamak gerekiyor. Eğer sizi bir şeye bağlayabilirsem yani bir görüşü bir kez savunmanızı ya da herhangi bir biçimde kayda geçmenizi sağlayabilirsem bu, yani daha önceki bağlanım ile otomatik ve iyi düşünülmemiş tutarlılık eğiliminizi işe koşmak için gerekli sahneyi hazırlamış olurum.

  Hedeflerinize bağlanmak için kalem kağıt yeterli

  Bağlanmayı sağlamanın çok kolay yolları vardır. Özellikle bir tanesi gerçekten çok basit bir yöntem. İhtiyacınız olanlar sadece bir kağıt ve bir kalem; yazmak sizin bağlanmanızı sağlar. Uzmanlar yazılı beyanların bağlayıcı gücünü bilirler ve bunu pek çok alanda kullanırlar. Yazılı ifadeler gerçek kişisel değişikliğe neden olmada çok etkilidirler. O halde sizlerde yeni yıl için kendinize bir amaç belirleyin ve onu yazın. Bazı şeyleri bir yere yazmada sihirli bir şeyler vardır. Belki de ihtiyaç duyduğumuz sihirli değnek budur. Hatta ulaşmak istediğimiz hedefin yazılı olduğu kağıdı sürekli görebileceğimiz bir yerlerde tutmakta fayda var.

  Hedeflerinizi paylaşın

  Bir diğer bağlayıcı yöntem ise amacımızı başkaları ile paylaşmaktır. Bir kişi ne zaman başkalarınca görülebilecek bir şey yapar söyler ya da yazarsa tutarlı bir kişi olarak görünebilmek için o konumu koruma gereksinimi doğar. Tedeschi, Schlenker ve Bonoma, 1971 yılında yaptıkları bir araştırma bu konuyu kesin bir şekilde desteklemektedir. Başkaları önünde bağlanma taktiği pek çok insan üzerinde etkili olur. Tarihteki en güzel örneklerden biri, Fransa için unutulmaz başarılara imza atmış olan Charles de Gaulle ile ilgili olarak D. Cook tarafından yazılmıştır. Herkese çok içtiği sigarayı bırakacağını ilan etmesinin niçin onu sigarayı bir daha hiç içmemek üzere bırakmaya zorladığı sorulduğunda ciddi bir tavırla, "De Gaulle sözünden dönmez" dediği söylenmektedir. De Gaulle olmayabiliriz ama sevdiklerimizin ve değer verdiklerimizin karşısında bizlerde sözümüzden dönüyor olmayı, başaramamış olmayı, zayıf bir insan imajı çizmeyi istemeyiz. Amacımızı başkaları ile paylaşmanın ilk akla gelen yolu ise bu konuları sevdiğimiz insanlarla paylaşmaktır. Bu size biraz alaturka bir yöntem olarak gelebilir ki, evet doğrudur.
  Profesyonellerle çalışmak gerçeklik getirir

  Bunun bir adım ötesi de bu konuda profesyonellerle çalışmaktır. İşte bu batılı meslektaşlarınızın rakiplerinden bir adım öne geçmek için başvurduğu yöntemdir. Günümüzün rekabetçi ortamında kendinize farklılık kazandırmanın en doğru yolu profesyonellerle çalışmak değil midir zaten? Böylece amaçlarımızı belirlerken olaylara daha objektif yaklaşabilir, değerlerimizi yansıtan, gerçekçi ve ulaşılabilir hedefleri tespit edebiliriz. Bir profesyonelin süzgecinden geçmiş yaşanmış tecrübelerin aydınlattığı bir yolda yürümek hedeflerimize ulaşmamızı kolaylaştırmaz mı?
  'Her sabah daha mutlu bir şekilde gidebileceğim bir iş istiyorum ve bu konu ile ilgili 2007 yılında mutlaka bir şeyler yapacağım.' Belki çevrenizdekilerden bu sözleri duymuşsunuzdur ya da belki siz de böyle düşünüyorsunuzdur. Eğer gerçekten harekete geçmek istiyorsanız, yıllardır olduğu gibi bu yıl da ertelemek istemiyorsanız öncelikle düşüncenizi yazılı hale getirin. Sonuçta belki şu anda çalışmakta olduğunuz şirkette bir takım değişikliklerle mutlu olabileceksiniz ya da bir iş değişikliği kararı vereceksiniz. Kendinize bir takım sorular sorarak konuyu kendiniz için netleştirin. İşimde mutlu olmak için nelere ihtiyacım var? Şu an çalıştığım firmada mutlu olmamı engelleyen faktörler neler? Bunları değiştirmek için neye ihtiyacım var? Çalışma arkadaşlarımla ve üstlerimle iletişimim nasıl? Kendimi doğru ifade etmeme sebep olan eksikliklerim neler? Daha pek çok soru ile halen çalışmakta olduğunuz şirkette neler yaparsanız, şartları değiştirebileceğinizi belirleyebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda bu değişiklikleri yapmak mümkün olmaz, kararınız yeni bir iş arayışına girmek olabilir.

  Nihai kararınız ne olursa olsun, artık elinizde net bir hedef var. Bir sonraki adım ise bu hedefe ulaşmak için yapılabilecekler listesi çıkarmaktır. ?En çok ben çalışıyorum, en az ben fark ediliyorum, kimse beni takdir etmiyor; mutsuzum.? diyorsanız eğer, yapılacaklar listeniz sözlü ve sözsüz iletişiminizi geliştirmenizle başlamalıdır. Fark edilmeyi, kendinizi göstermeyi öğrenmeniz gerekir.

  Neden siz de kendinize bir yol arkadaşı bulmayı denemiyorsunuz? Birileri ile yolculuğunu paylaşmayı ya da? En basitinden eşiniz, sevdiğiniz bir arkadaşınız, değer verdiğiniz bir yakınınız veya bir profesyonel.. Birlikte yürüyebileceğiniz, size destek olabilecek, sizin destek olabileceğiniz biri... Ne kadar güzel bir hediye olurdu amaca doğru yürürken verilecek doğru bir destek. Sanki sihirli bir değnek gibi... :f47:

  Kaynak: Kariyer Dergi
    2. Cevap: Sihirli Değnek İster misiniz?

  kim istemezki elinde bir sihirli deynek bulunsun :f47:
    3. Cevap: Sihirli Değnek İster misiniz?


  'Her sabah daha mutlu bir şekilde gidebileceğim bir iş istiyorum :f47:
  güzel öneriler sagol eftelya:f63: