Sigortalı Basamak Listesi

'Teknik Yardım' forumunda Wish tarafından 10 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bağ kur Basamak Sistemi Nedir?
  Bağkurda Basamak Yükseltme Nasıl Olur
  SGK Bağ-Kur Basamak Listesi Sorgula


  Bağ-Kur Basamak Nedir?

  Bağ-Kur da, en düşüğü 1 (BİR), en yükseği 24 (YİRMİ DÖRT) olan basamak bulunmaktadır. Sigortalı, sigortalılığının başladığı tarihte, ilk 12 (ON İKİ) basamaktan birini seçmekte serbesttir. Ancak; tescilini en geç üç ay içinde, Kuruma verdiği giriş bildirgesi üzerinde ve yazılı dilekçesi ile bildirmek zorundadır. Her hangi bir talep olmaması halinde, 1. (BİRİNCİ) basamaktan giriş yapmış sayılır. Bağ-Kur sigortalılığından önce, diğer Sosyal Güvenlik Kuruluşlarında sigortalılığı var ise, bu sigortalılık sürelerinin Bağ-Kur da ki basamak karşılığı seçilir. Daha düşük basamak seçilemez.

  Bağ-Kurda Basamak Yükseltme Nedir

  Basamak yükseltme, 1 den 6. basamağa kadar her yıl Kurum tarafından, 7 den 12. basamağa kadar iki yılda bir, 13 den 24. basamağa kadar yılda bir, prim borcu olmamak kaydıyla, sigortalının basamak yükseltme formunu doldurup, bağlı olduğu İl Müdürlüğüne vermesi ile olur.

  Bağ-Kur Sigortalı Basamak Listesini Sorgulamak İçin Aşağıdaki Bağlantıya bağ-kur numaranızı yada tc numarınızı girerek sorgulama yapabilirsiniz.

  Bağ-Kur Basamak Listesi Sorgulamak İçin Tıklayınız