Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 18 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu


 1. Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu

  [​IMG]

  Ben ki "Sokaklardan, /Kıyılardan, /Gök mavisinden, /Ekmeğinden ,/Canevinden ayrı düşmeye /Yani bütün hasretlerin kahrına /Ve zehrine çaresiz kalmaların,/İlk nefesi Hızır gibi yetişir /Cibalide sarılan cıgaranın" gibi güzelim şiirlerin bu tarz kısımlarını ezberden bilirim ve severim.
  Öte yandan içtiğim her sigara, sigaraya olan esirlikten kurtulmak gerektiğini de hatırlatır.

  Çoğu tiryaki sigarayı bırakmayı aklının bir köşesinden zaman zaman geçirir. Ancak sigara bırakma yöntemlerinin çoğu işkence gibidir. Onca eziyete, onca sıkıntıya katlanmaya gönüllü olsanız bile sigarayı bırakacağınızın bir garantisi yok. Boş yere o eziyeti çekmek ise kendi başına sinir bozucu.

  Birçok tiryaki gibi sayısız sigara bırakma denemelerim oldu. Birkaç saatten bir kaç güne, hatta bir ay kırk gün sigara içmediğim oldu. Bu süreler aklımın devamlı sigarada olduğunu, sabit bir fikir gibi beynimin tam merkezinde saplantılı durduğunu çoğunuz kendi deneyimlerinizden bilirsiniz. Nikotin sakızları, çerez, leblebi, şekerli-şekersiz sakız, tadı iğrenç kurutulmuş otlar ve her an patlamaya hazır yay gibi sinirler, bu sigara bırakma deneyimlerinde saz arkadaşlarım oldu.

  Elbette bu tarz yöntemleri kullanarak sigarayı bırakan birçok insan var. Ancak bu yöntemlerin zorluğu ve getirdiği başarısızlık nedeniyle sigarayı bırakma fikri kendisini rahatsız etse de sigaraya yaşamını mahkum edenler var.

  Şimdi koca bir tebessümle bana gülecek ve inanmayacaksınız, sigarayı bırakma konusunda çok kolay bir yol var ve küçük bir kitap bütün bu işkence gibi sigara bırakma yöntemlerinden uzak durarak kolaylıkla size sigarayı bıraktırabiliyor.

  Sigaraya özlemle geçen zamanları çoğaltarak tiryakinin kendine işkence ettiği sigaraya karşı iradesini kullanma, nikotin-bantları sakızları önerme, başka işlerle meşgul olma vb. yöntemlerin hiç birini önermeyen kitap sigarayı bırakmanın çok kolay olduğuna sizi kolaylıkla ikna ediyor.

  Size herhangi korkunç bir yöntem önermiyor, sigarayı bırakırsam kilo alırım gibi düşüncelerinizi siliyor ve sigaranın yerine hiç bir şey koymuyor.

  Eğer hala sigara içen biriyseniz, yazar size kitabı okurken normal tarzınızda sigara içmeyi bile öneriyor.

  Hiç bir sihirli formül içermeyen bu kitabı mutlaka okumanızı öneririm. Kitabı okurken de sigaradan mahrum kalmayacağınıza göre kitabı okuduğunuz için kaybedecek hiç birşeyiniz yok..


  Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu
  Easy Way to Stop Smoking
  Allen Carr


   


Similar Threads: Sigarayı Bırakmanın
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi kadınlar için sigarayı bırakmanın kolay yolu Allen Carr kitap 4 Aralık 2010
Etüt Merkezi Sakal bırakmanın hükmü nedir? 23 Ekim 2011