Sigarayı Bırakmak için Devlet Desteği

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 20 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  • Ücretsiz Sigarayı bırakma Tedavisi


  Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız, Sigarayı Bırakma ve Danışma Hattı 171 i arayarak bilgi alabilir ya da size en yakın devlet hastanesinden randevu alarak tedaviye başlayabilirsiniz.

  Sigarayı Bırakmak için Devlet Desteği; Özel Tüketim Vergisinin artması ile birlikte sigaraya da zam geldi.Sigarayı bırakmak isteyip ve bir türlü bırakamayanlar için de geçen yıl Ekimde devlet hastanelerinde Sigarayı Bırakma Poliklinikleri açılmıştı. Bu poliklinikler kanser gibi birçok hastalığa neden olan sigarayı bırakmak isteyenlere umut oldu.
  [​IMG]
  • Tedavi Süreci

  Tedavi sigarayı bırakmaya karar vermekle başlıyor. İlk olarak hastaya sigara alışkanlığının derecesini belirleyen ’Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi’ uygulanıyor. Bu yolla nefesteki karbonmonoksit miktarı ölçülüyor. Yapılan testlerin ardından hastalar az, orta, yüksek ve çok yüksek bağımlı şeklinde değerlendiriliyor.

  Tedavi süreci, sigarayı bırakmayı düşünme, sigarayı bırakmaya hazırlık, sigarayı bırakma ve izleme evreleri şeklinde özetlenebilir. Yapılan görüşmelerin ve testlerin ardından hastaya bir ay kullanmak üzere ilacını veriliyor. Bir ayın sonunda hasta kontrole geliyor ve tekrar bir aylık ilaç veriliyor. İkinci ayın sonunda da hasta yine bir aylık ilaç alıyor ve üç aylık tedavi tamamlanmış oluyor.