Sigarayı Bırakma yasak Cümle

'Sağlık Rehberi' forumunda Blue tarafından 27 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Sigarayı Bırakma Yasak Cümle
  Sigarayı bırakma
  Sigara Nasıl Bırakılır?  Neler size sigarayı hatırlatıyor?
  Alkol Yemek sonrası Kilo alma korkusu Duygusal stres Kahve Diğer sigara içenler Bunlarla nasıl başa çıkacağınızı planlayın.

  Bu bahanelere sığınmayın:

  Büyükannem hayatı boyunca sigara içti ama 80 yıl yaşadı... Demek ki, büyükannenizin vücudu dışarıdan gelen tahribatlara karşı oldukça dayanıklıymış. Zaten kalp, ve damarlar sigaranın olumsuz etkilediği hormonları çok güzel kamufle eder. Yine de zavallı büyükannenizi bu bağımlılığınıza alet etmemelisiniz. Belli ki, o bir istisna. Ve mükemmel genleriyle sigara kullanmayan biri olarak belki de 100'üncü doğum gününde mumları söndürüyor olabilirdi. Bilimsel olarak kanıtlanan bir gerçek var ki, o da 18 yaşından önce sigarayla tanışan ve bu alışkanlığından on yıllar boyunca vazgeçememiş bir kişinin ortalama yaşam süresi sigara kullanmayanlara oranla 20-25 yıl daha kısa. Sigara içmenin en zararlı olduğu sürenin de nikotinin alımı ve etki etmesi arasındaki kısacık süre olduğunu söylüyorlar. Bağımlılık yaratan bu madde, ciğerlerin büyük bir kısmını aşarak saniyeler hızıyla doğrudan kan damarlarına gidiyor, oradan beyne ulaşıyor ve işte burada en büyük tiryakilere en büyük ödülünü veriyor. Beyin nikotinle tanışıyor ve onun özelliklerini öğreniyor. Bu da kısaca bağımlılık demek.

  Sigarayı bırakırsam, şişmanlarım...

  Aslında yanlış değil. Sigara içmenin kilo almayı engelleyici bir etkisi olduğu biliniyor. Nikotin, beyindeki iştah merkezini etkisi altına alıyor ve yemek yeme zevkini köreltiyor. Diğer yandan daha fazla kalori harcaması konusunda metabolizmayı harekete geçiriyor. Neyse ki, vücudumuzdaki tüm bu değişimler zaman içinde kendiliğinden yok oluyor ve metabolizma normal temposuna dönüyor.

  Ne de olsa light sigara içiyorum...

  İşte tiryakilerin klasiklerinden biri. Oysa, içeriğinde daha az nikotin ve katran bulunan 'light' sigaralar, diğerlerinden daha az zararlı değil. Uzmanlara göre 'light' içiciler bağımlılıklarını bu yolla gizleyerek sadece kendilerini rahatlatıyor. Çünkü onlar 'light' sigaradan daha derin ve sık nefesler alıyor. Böylece kanser riski taşıyan katran ve nikotin miktarının oranı, normal sigaranınkiyle aynı oluyor. Hatta bu yüzden zehir ciğerlerin en derinine kadar giderek orada tedavisi çok daha zor olan kanser türlerine yol açabiliyor. Ve işte en vurucu cümle: 'Light' içiciler aslında normal sigara kullananlardan çok daha sık sigara yakıyorlar.