Sigaranın Tarihçesi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Wish tarafından 29 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Sigaranın tarihi
  Sigara Nasıl Bulundu
  Sigarayı kim buldu  [​IMG]

  10 yüzyıldan Mayaların tütün içtikleri biliniyor. Maya dilinde "Sikar" kelimesi içmek anlamina geliyor. Sigaranin kelime olarak birçok dildeki karsiligi bu kelimeden türemis. Türkiye'de sigara yapimi, resmi olarak 1864'te 750.000 altin karsiliginda Fransizlara verilen "Memaliki Sahane Dühanlari Müsterekül Menfaa Reji " sirketini kurma imtiyazinin verilmesi ile basladi. 1874'te tütün kiyma imalathanelerinin kurulmasina izin verildi. Bu yabanci sirket 30 Temmuz 1924'e kadar varligini sürdürdü ve bu tarihte kapatildi. 1930 yilinda 1701 sayili kanunla tütün tekeli kuruldu.

  Bileşiminde nikotin ve 4 bine yakın zehirli madde bulunan tütün bitkisinin kıyılmış, kurutulmuş ve kullanılmaya hazır duruma getirilmiş yaprağından sigara yapılır. Tohumu son derece küçük olduğu için önce fideliğe ekilen tütün sonra tarlaya aktarılır.

  Tütünün anayurdu Amerikadır. Avrupaya Amerikanın keşfi ile gelmiştir. Kuzey Amerika,Meksika ve Haitide yerliler mabetlerde yakarak dumanını çekerlerdi.


  Kolombos ve arkadaşları 1511de Petrus (Tabaccos) ismiyle İspanya ve Portekize soktular. 1560 senesinde Fransa Büyükelçisi Jean Nicot Fransa Sarayına şifa verici bir bitki olarak tütün tohumlarını soktu. Tütün Fransadan Almanyaya, daha sonra da bütün dünyaya yayılmıştır. Nicotun ününe izafeten tütünün içindeki zehire “Nikotin adı verildi.

  Sigaranın TarihçesiTütün tohumu Osmanlı Devletine (1605-1606) senesinde yabancı gemilerle getirilerek, ilk tütün ekimi Selanik vilayetinin Yenice-Vardar kasabasında yapıldı.

  Dördüncü Murat zamanında tütün yasaklandı.1862de tütün ithali serbest bırakıldı ve tekel altına alındı. Bilahare tekrar ithali yasaklandı 1874de yurt içinde istihsali serbest bırakıldı.

  Türkiyede 600 bin civarında aile (2,5 milyon kişi)nin geçimini tütün ekimi sağlamaktadır.

  Dünya genelinde 1 milyar 360 milyon, ülkemizde ise 22 milyon insan (çoğunluğu gençler olmak üzere) sigara kullanmaktadır. Bunların büyük bölümü de bağımlı (tiryaki)dir.
    2. Cevap: Sigaranın Tarihçesi

  güzel bir paylasım