Sigaranın çevreye verdiği zararlar

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 14 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


  1. Sigara kullananlar sadece kendilerine zarar vermedikleri gibi çevreye ve çevresindeki insanlara da zararları görülmektedir. Sağlığa olan zararları saymakla bitmeyecek kadar çok olmaktadır.

    Çevreye verdiği zararların sayısı hiçte az olmamaktadır. Pasif içicilik olarak bilinen sigara içen kişiler ile aynı ortamda bulunarak nefes aldığında dumanın etkisi altında kalarak zarar görmektedirler. Sigara içenler kadar onlarda bu sağlık sorunları yaşamaktadırlar. Ne kadar sigara dumanı solursanız o kadar daha çok hastalıklara yakalanma ihtimaliniz artmaktadır.

    Sigara dumanını soluyanlarda görülen hastalıklar; kalp krizi, akciğer kanseri, solunum yolu enfeksiyonu ve kanser türlerinin bir çoğuna yakalanma ihtimaliniz çok olmaktadır.

    Çocuklar ve bebeklerin henüz ciğerleri tam olarak gelişmediğinden dolayı duman daha çok etkili olacaktır. Küçük ciğerlere sahip olduklarından nefes alışverişleri daha hızlı olacak ve daha çok etkisi altında kalacaklardır. Çocukların olduğu yerlerde sigara dumanının olmamasına dikkat ediniz.