Sigaradan kurtulmanın yolları

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 24 Ekim 2008 tarihinde açılan konu


 1. Türkiye’de 20 milyon kişi sigara tiryakisi. İçenler yüzünden içmeyenler de sürekli zehirli hava soluyor. Sigara, sadece sağlığa değil, cebe de zarar... Nasıl bırakabilirim diyorsanız. İşte size püf noktaları...

  1- Kararlı olun
  Sigarayı bıraktıktan sonra karşılaşabileceğiniz kilo alma, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, asabiyet, çöküntü ve huzursuzluk gibi sorunların sizi korkutmasına izin vermeyin. Sizin için geçerli olan sebepleri bulun ve sağlığınız için çok önemli olan bu kararı vermekte gecikmeyin. Sigara içenler, ortalama 5 ila 7 kez denedikten sonra sigarayı bırakabilir. Geçmişteki bırakma girişimlerinizi başarısızlık olarak görmektense, her denemeden öğrendiğiniz, bir sonrakinde size yardımcı olabilecek noktalara odaklanın (örneğin, niçin tekrar başladığınızı gözden geçirip, bir dahaki denemenizde tekrar başlamamak için önlemler alın.)

  2- Bir tarih belirleyin
  Sigarayı yardımsız bırakmaya karar verdiyseniz, önünüzdeki üç hafta içinde bunu yapmak için bir tarih belirleyin. Bu tarihi yakınlarınıza duyurun ve bu konuda size destek vermelerini isteyin.
  Sigarayı bırakma tarihi geldiğinde, kararınızı kesinlikle uygulayın.

  3- Doğru beslenme ve egzersiz şart
  Bol miktarda su ve düşük kalorili içecekler tüketin. Şekerli ve yağlı yiyeceklerden daha az tüketmeye çalışın. Böylece kilonuzu korumuş olursunuz. Ayrıca düzenli egzersizi de ihmal etmeyin.

  4- Yeterince uyuyun
  Yeterince uyumaya ve dinlenmeye dikkat edin. Düzenli olarak ve kolayca uygulayabileceğiniz bir egzersiz programına başlayın (düzenli yürüyüş yapmak ya da yüzmek gibi).

  5- Kendinizi oyalay›n
  Boş kalmaktan kaçının. Canınız aşırı derecede sigara içmek istediğinde, başka bir aktivite ile meşgul olun. Derin ve yavaş nefes alarak rahatlamaya çalışın.

  6- Stresi hobilerinizle yenin
  Günlük hayatın getirdiği stresi azaltmak için hobi edinmek gibi yeni alternatifler yaratın. (Egzersiz, yoga vb.) Sigarayı bırakan kişilerin ortak özelliği, sigara içmenin yerine keyif aldıkları başka bir aktivite koyabilmeleridir.

  7- Uzmana danışın
  Eğer, sigarayı bırakmak için yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, örneğin ‘nikotin yoksunluk belirtileri’ denilen gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, asabiyet, çöküntü, huzursuzluk gibi sorunları yoğun yaşıyorsanız, mutlaka bir uzmanla görüşün.

  8- Uygun zamanı seçin
  Mevsimsel değişikliklerden etkilenenlere, kendilerini daha pozitif buldukları mevsimde sigarayı bırakmaları önerilir. iş yoğunluğu geçici ise, en iyisi bu dönemi atlattıktan sonra sigarayı bırakmayı planlamaktır. Ancak, yoğunluk çoğumuzun işi için devamlı bir özellik olduğundan, iş yoğunluğunu bahane ederek bırakma tarihini ertelemek doğru değil.

  9- Çevrenizden yardım isteyin
  Sigarayı bırakmaya çalışanların, eşi ya da yakın bir arkadaşının desteğini alması çok önemli. Bu kişilerin sigarayı bırakmadaki başarı oranı, diğerlerine göre daha fazla.
  Eğer eşiniz ya da yakın arkadaşınız da tiryaki ise ve sigarayı bırakmak istemiyorsa, en azından bir süre yanınızda sigara içmeyerek ve sizin ulaşabileceğiniz yerlerde sigara bulundurmayarak size destek olmalı.

  10- Azaltarak bırakmayın
  Sigarayı tamamen bırakın. Azaltarak bırakmaya çalışmak,
  çoğunlukla süreci uzatır ve başarısızlıkla sonuçlanır.
  Sigarayı bıraktığınızda, “Bir nefesten bir şey olmaz” düşüncesine direnin. Tek nefes çekmek bile sizi sigara tiryakiliğine geri götürür ve her şeye yeniden başlamak zorunda kalırsınız.

  11- Sigarayı çağrıştıran her şeyi ortadan kaldırın
  Evinizdeki ve işyerinizdeki bütün sigaralardan kurtulun. Çakmak, küllük, kibrit gibi sigara içmeyi hatırlatan nesneleri, göz önünden uzak yerlere kaldırın. Sigarayı bırakmak için geçerli olan sebepleri tekrar hatırlayın. Sigara içilen ortamlardan ve içen insanlardan uzak durun.

  12-Kendinizi Şımartın
  Kendinize iyi davranın. Sigarayı bıraktığınız gün, en sevdiğiniz yemeği sipariş edin, sinemaya gidin, sizi rahatlatan aktiviteler planlayın. Bu günü dolu yaşamaya dikkat edin, boş kalmaktan kaçının. Sigara içmediğiniz için kendinizi ödüllendirin. Sigara içmeyerek biriktirdi€iniz parayla, kendinizi mutlu edecek şeyler yapın: Seyahate çıkmak, bir restorana gitmek, yeni bir kıyafet almak gibi...

  13- Kriz anında kaçın!
  Aklınız sigaraya takıldığında, o anda yapmakta olduğunuz işi bırakıp ortamdan kısa süre uzaklaşın, örneğin kısa bir yürüyüş yapın ya da yapmanız gereken başka bir işe yönelin. Bu yoğun isteğin kısa sürdüğünü ve araya başka bir aktivite koyduğunuzda, azaldığını göreceksiniz.

  Sigara içme dürtüsünü kontrol altında tutmanız, zaman içinde kolaylaşacak. Düşük kalorili yiyecek ve içeceklerle ağzınızı meşgul edin
   


  NURDİN bunu beğendi.

 2. Bir anda karar verip sigarayı bırakmak en mantıklı metod!.. :oops: Bu metodun yardımcı iki elementi motivasyon ve kararlılık...
  Motivasyonunuz için teşekkürler Hazan! :f40: Karar da bizlere düşüyor. ;) :
    3. keşke yapabilsek
    4. Hazan ablacım çok güzel bilgiler paylaşım için teşekkürler
    5. bunların hiçbirini yapmaya mecbur değilim

  birde Hazan
  buna çare bulsak kapalı ortamda sigara içme yasağı olmasına rağmen hala devam ediyor zehirli hava solumam :(
    6. Şeyyy kem küm öhööö falan filan
  yaaaa bu konuyu benmi atmışım :f106:
  sigara içenler içmeyenlere saygı gösterirken neden içmeyenler içenlere saygı göstermiyor :f20:
  bunu söyleyip anında kaçayım bu topicten :f106:
    7. bn icmiyorum ama yinede size tavsiye etmiyorum
  size bisey olmasa bile cocuklara oluyor
  fazlamı bilmislik yaptım ne ?
  saka saka tesekkürler annecim ,
  böylece herkes kurtulsun sigaradan
  adını ağzıma bile almak istemem
  iyrenc bisey
  bn büyüyünce asla icmem
  kesinlikle bunu icmem
  kimse bana iciremez neys eyine cok konustum tesekkürler annecim
  ellerne emeğine sağilık
  güzel paylasım ahrika paylasım
  :)
  sigaraya hayırrr !!!!!!!!!!!!!!!!
    8. Teşekkürler sultanım harika bir paylaşım evet emeğine sağlık senin için ne kadar zor oldugunu biliyorum cesaretine hayran kaldım :f40:
   


Similar Threads: Sigaradan kurtulmanın
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Sigaradan 8 Saniyede 1 Kişi Ölüyor 5 Temmuz 2012
Sağlık Rehberi Sigaradan Sonraki Büyük Tehlike 8 Nisan 2012
Sağlık Rehberi Sigaradan Kurtulma Yolları 27 Ağustos 2010
Sağlık Rehberi Sigaradan kurtulmak istiyorum 15 Haziran 2010
Sağlık Rehberi Yılda 800 bin kişi sigaradan zehirlenerek ölüyor 1 Haziran 2009