Sigara yasağı kalkıyor

'Haberler' forumunda Lmn tarafından 21 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. Lmn

  Lmn


  Sigara yasağı kalkıyor

  Danıştay'dan şok hamle!


  Danıştay, kahvehanelerde sigara içilmemesi yasağını Anayasa'ya aykırı bularak, bu konuda yasak getiren yasa hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

  İzmir Kahveciler Odası, kahvehanelerde sigara içilmemesini öngören 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrol Hakkında Kanun hükümlerinin uygulanmasına ilişkin Başbakanlık Genelgesinin 1. maddesinin iptali ve yürütülmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda dava açmıştı.

  Kahveciler Odası, dava konusu düzenlemeye yasal dayanak olan 5727 sayılı düzenlemenin 3. maddesinin 1. fıkrasının (d) bendinin de ''özel girişim özgürlüğü ve mülkiyet hakkını ihlal ettiği, eşitlik, ölçülülük ve gereklilik ilkesine aykırı olduğu'' gerekçesiyle Anayasa'ya aykırı olduğunu öne sürmüş ve bu maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesine başvurulmasını istemişti.

  İzmir Kahveciler Odası'nın başvurusu, Danıştay 10. Dairesi tarafından değerlendirildi.

  SADECE KAHVEHANE İBARESİNİ ANAYASA'YA AYKIRI BULDU
  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Daire 5727 sayılı yasanın 3. maddesinin 1. fıkrasının (d) bendindeki ''Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde'' şeklindeki, tütün ürünleri tüketiminde mutlak yasak getiren kuralda yer alan ''kahvehane'' ibaresini, Anayasa'ya aykırı buldu.

  Daire, söz konusu bentteki ''kahvehane'' ibaresinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmasına oy birliğiyle karar verdi.

  Tütün ürünlerinin tüketiminin kamu sağlığı ve çevresel etkiler bakımından büyük sorun yaratması nedeniyle, tütün ve tütün ürünlerinin zararlarından korunmaya yönelik önlemlerin alınması kapsamında yasal düzenleme yapmanın Anayasa ve Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi gereği olduğu ifade edilen kararda, ''Ancak getirilebilecek yasak ve sınırlandırmaların, ticari işletmelerin varlıklarını sürdürebilmelerini ölçüsüz bir şekilde zorlaştırmaması, işleticilerin çalışma özgürlüklerini kullanmalarını ağır bir takım şartlara bağlamaması gerekir'' denildi.

  ''ÇALIŞMA ÖZGÜRLÜKLERİ SINIRLANDIRILMIŞTIR''
  Danıştay 10. Dairesi kararında, 5727 sayılı yasanın söz konusu maddesiyle ''kahvehane işleticilerinin faaliyetlerini sürdürebilmeleri zorlaştırılarak, ekonomik çıkarlarının göz ardı edildiği, ölçülülük ilkesine aykırı biçimde çalışma özgürlüklerinin sınırlandırıldığı'' kaydedildi.

  Kahvehanelerin toplum hayatında 5 yüz yıla yakın geçmişi olduğuna ve ilgili kamu idaresinden ruhsat almak suretiyle faaliyette bulunduğuna işaret edilen kararda, ''Dinlenilip, vakit geçirilen kahvehanelerde, çay, kahve gibi içeceklerin yanı sıra tütün ürünleri de geçmişten bu yana tüketilmektedir. Dolayısıyla tütün ürünleri tüketimi ile ilgili yapılacak yasal düzenlemelerde de, kahvehanelerin bu özellikleri ve nitelikleri mümkün olduğunca korunarak anılan iş yerlerinin işlevlerini sürdürebilmeleri sağlanmalıdır'' değerlendirilmesinde bulunuldu.

  ''UYGUN BİÇİMDE SINIRLANDIRMA GETİRİLMESİ MÜMKÜNDÜR''
  ''Tütün ürünlerini tüketmenin kişi özgürlüğü alanına girdiğine'' işaret edilen kararda, şu değerlendirmelere yer verildi:

  ''Genel sağlığın korunması amacıyla bağımlılıkla mücadele edilip, tütün ürünlerinin tüketiminin azaltılması yönünde yasal düzenleme yapılırken, söz konusu tüketimin, sonuçta kişi özgürlüğü alanına girdiği de göz önünde tutulmalıdır. Tütün ürünlerinin tüketiminde genel sağlığı korumak amacıyla uygulanacak yasak ve sınırlamaların, bir yandan kahvehane işleticilerinin çalışma özgürlükleri, bir yandan da tütün ürünlerini tüketenlerin kişisel özgürlükleri gözetilerek, ölçülülük ilkesine uygun biçimde belirlenmesi hukuki bir zorunluluktur.

  Devletin, ticari işletmelerin güvenli ve kararlı bir biçimde faaliyetlerinin devamı için önlem almakla görevlendirilmiş olması karşısında, kahvehaneler açısından tütün ürünlerinin tüketildiği/tüketilmediği bölüm ayrımına gidilmesi, kahvehanelerin büyüklüklerine göre yasak uygulaması ya da başka ayırt edici özellikler belirlenmesi suretiyle çalışma özgürlüğü ve kişi özgürlüğünün özüne dokunulmaksızın ölçülülük ilkesine uygun biçimde sınırlandırma getirilmesi mümkündür.''
    2. Cevap: Sigara yasağı kalkıyor

  Yasagın KaLkması Çok Saçma .s HükümeT geri adım adatsa insanLar ne yapsın... :s
    3. Cevap: Sigara yasağı kalkıyor

  Madem Yasakladınız Ne Diye Kaldırıyosunuz Ne Saçmalık Ya...
    4. Cevap: Sigara yasağı kalkıyor

  Saçma Saçma İşler..
    5. Cevap: Sigara yasağı kalkıyor

  Artık karar versinler milletinde kapasitesi var yani herkes şaştı kaldı bunları izliyor sanki diğer sorunları yok türkiyenin ..
    6. Cevap: Sigara yasağı kalkıyor

  Kaldırmalarına Gerek Yoktu Zaten Millet Yine İçiyoduda Azıcıkta Olsa Korkuları Vardı... Duvarda Okuyosun Sigara İçilmez 70 TL Cezası Var Diye Bide Bakıyosun Yazıyı Asan Adam Bile İçiyor...
    7. Cevap: Sigara yasağı kalkıyor

  Doğru düşünüyorsunuz belki ama biliyor musunuz ki artık, lokantalar, kahvehaneler, kafeler, pastaneler sinek avlıyor.
  Evine ekmek götürmek için uğraşan insanların sadece bu yasak yüzünden zor durumda kaldığını biliyor musunuz?
  Artık insanlar arkadaşlarıyla vakit geçirmek, ailesiyle yemek yemek, dostlarıyla birşeyler atıştırmak için böylesi yerlere gidemiyor ve ekonomi bir noktada tıkanıyor.
  Evet tehlikeli bir zıkkım bu sigara kabul ediyorum. Madem yasak toptan yasaklansın hiçbiryerde içilmesin. Bağımlılık yapan diğer maddeler gibi kimse içmesin, herkes bırakmaya zorlansın. Ama orda içilmez burda içilir diye saçma sonuçlar üretilmesin.

  Sokaklarda en azından Konya sokaklarında kadınların elinde sigara olmazdı, ama şimdi başı açık yada örtülü pek çok kadın dışarlarda sigara içmeye zorlanıyor.

  Böyle saçma bir yasak olamaz, bir yerden mutlaka delinecekti bu yasak :f40:
    8. Cevap: Sigara yasağı kalkıyor

  HazaN Abla Tiryakilere Gün doğuyor.:f30::f30::f30::f30::):f30:
    9. Cevap: Sigara yasağı kalkıyor

  Evet bayan tiryakilerde artık kahvehanelere dolar :f30:
    10. Cevap: Sigara yasağı kalkıyor

  2 ayrı bölüm yapsınlar içilen ve içilmeyen diye içende memnun olsun içmeyende...
    11. Cevap: Sigara yasağı kalkıyor

  Vay bee şiir gibi yazmışım :D
    12. Cevap: Sigara yasağı kalkıyor

  Çoğu Yerlerde Öyle Bölümler Var Zaten...