Sigara ve Kanser

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 30 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Sigara zararları, sigara ve kanser etkisi, sigara nasıl kanser yapar,

  Sigara ve Kanser

  [​IMG]

  Çağımızın en çok çekinilen sağlık sorunlardan birisi kanserdir.
  Kanserli hastalarda yaşam süresi çok uzun olmadığı için bütün toplumlarda kanser ürkülen ve çekinilen bir hastalıktır. Bugün için bütün dünyada her yıl 10 milyon dolayında kişi bu hastalığa yakalanmakta, bu hastaların 7 milyon kadar ise hayatını kaybetmektedir. İnsan vücudunda değişik yerlerde kanser meydana gelebilir. En sık görülen kanser türleri arasında akciğer, mide, gırtlak, kalın bağırsak kanserleri gibi kanserler bulunur. Kadınlarda ise özel olarak meme kanseri en sık görülen kanser türü olarak bilinir.

  Kanserin tedavisi bakımından çok fazla çaba gösterilmektedir. Bu çabalar sonucunda oldukça başarılı sonuçların alınması da söz konusudur. Ancak bütün
  hastalıklarda olduğu gibi kanser konusunda da hastalanan kişilerin tedavisine
  göre hastalıktan korunmanın yollarını bulmak da başarılıdır. Kanserden korunma bakımından da kanserin hangi nedenle meydana geldiğinin bilinmesi gerekir.

  Kanser çok nedenli bir hastalıktır. Bu nedenler arasında çevresel faktörler önemli yer tutmaktadır. Bireysel bir davranış özelliği olan sigara içilmesinin
  de çeşitli kanserlerde rolü olduğu bilinmektedir. Başta akciğer kanseri
  ve gırtlak kanseri olmak üzeri insanlarda görülen kanserlerden en az 10 tanesinin meydana gelmesinde sigara kullanılmasının etkisi vardır. Dolayısı ile sigaradan uzak kalmak suretiyle çok sayıda kanserden etkili şekilde korunmak mümkündür.
  Prof. Dr. Nazım Bilir​