Sigara Niçin Zararlıdır

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 27 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Sigaranın zararları, sigara neden zararlıdır, sigaranın zararları, neden sigara zararlıdır,

  Sigara Niçin Zararlıdır?

  [​IMG]

  Sigara dumanında nikotin katran ve zehirli gazlar bulunmaktadır. Katran maddesinin içerisinde yaklaşık olarak 4000 kimyasal bileşik bulunur. Bu kimyasal bileşiklerin birçoğu da toksiktir yani zehirlidir ve bugün için bu kimyasal bileşiklerden 43 tanesinin kansere yol açtığı bilinmektedir.

  Sigaranın dumanında bulunan zehirli gazlar ise nitrojen oksit ve eksoz gazı olarak da bilinen karbon monoksit gazıdır. Özellikle karbon monoksit gazı kanın oksijen taşıma gücünü azaltır. Nikotin ise bağımlılık yapar. Nikotin aslında bir zehirdir. Nikotin yüksek dozda alındığında öldürebilir. Kan basıncını yani tansiyonu ve kalp hızını(nabzı) artırır. Sigara karbon monoksit ile birlikte kalp ve beyin damarlarının hastalanmasına yol açar.
  Sigara içenlerin yaklaşık % 25 i sigara nedeniyle yaşamlarının erken bir döneminde ölmektedirler. Yapılan bir araştırmaya göre 1950 - 1975 yılları arasında 10 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölmüştür. 1975 - 2000 yılları arasında ise 50 milyon kişinin sigara nedeniyle ölmesi beklenmekteydi.


  Sigaranın neden olduğu en önemli hastalık grubu kanserlerdir. Sigara akciğer kanseri başta olmak üzere soluk borusu gırtlak ağız dil dudak yemek borusu mide pankreas mesane böbrek ve kadınlarda rahim ağzı kanserlerine neden olmaktadır. Tüm kanser ölümlerinin % 30 unun akciğer kanserinden ölümlerin ise % 90 ının nedeni sigaradır. Günde 1 paket sigara içen birinde akciğer kanserine yakalanma riski hiç içmeyen birine oranla 20 kat fazladır.

  Her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırmaktadır!

  Solunum sistemi hastalıklarından kronik bronşit ve amfizemin em önemli nedeni sigaradır. Kronik bronşitten ölüm oranı hiç sigara içmeyenlerde 100 000 'de 3 iken günde 1 paketten fazla sigara içenlerde 100 000 ' de 114 'e çıkmaktadır. Sigara akciğerin doğal savunma sistemini de bozduğu için her türlü her türlü enfeksiyon riskini arttırmaktadır.
   
Similar Threads: Sigara Niçin
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Sigara niçin zararlıdır 18 Ağustos 2008
Sağlık Rehberi Sigara kullanımının sağlık açısından zararları kısaca 24 Eylül 2016
Sağlık Rehberi Açık Havada Sigara İçme Yasağı 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Sigara Ne Zaman Zarar Vermeye Başlar 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Sigara İçenleri Bekleyen Tehlike Koah 17 Mayıs 2016