sigara içmek nerelerde serbest

'Haberler' forumunda HazaN tarafından 15 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. Tam 4 gün sonra eğlence mekanlarında sigara içenlerde içilmesine izin verenlerde yandı...
  19 Temmuz’dan itibaren eğlence mekanlarında sigara içen kişilere 69, işletmelere ise 5 bin 600 liraya kadar para cezası verilecek.

  SİGARA İÇİLMESİ YASAK MEKANLAR
  19 mayısta yürürlüğe giren uygulama ile sigara içilmesi yasak mekanlar şunlar...
  -Kamu hizmet binalarının kapalı alanları,
  -Koridorları dahil her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel ve spor amaçlı özel hukuk kişilerine ait binalar,
  -Taksi hizmeti verenler dahil kara, demir, deniz ve havayolu toplu taşıma araçları,
  -Okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil ilk ve orta öğrenim kurumları,
  -Kültür ve sosyal hizmet binaları

  4 gün sonra ikinci büyük sigara yasağı başlıyor. Bu kapsamda restorant, gece kulübü ve eğlence mekanları ile kahvehaneler gibi tüm kapalı alanlara da sigara yasağı geliyor.

  Yalnız sigara içenlere hizmet verecek bar, restoran, kafe gibi yerler açılamayacak, bu yerlerde sigara içmek isteyenler için özel bölümler oluşturulamayacak.

  CEZASI 69 LİRA

  19 Temmuz’dan itibaren yasanın kapsamına giren bu yerlerde tütün ve tütün mamulleri kullananlara Kabahatler Kanunu'nun 39. maddesi gereği en yakın kolluk birimi yetkililerince 69 TL para cezası kesilecek.

  Uyarıya rağmen verilen sürede yükümlülüklerini yerine getirmeyenler, belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında mahalli mülki amir tarafından 560 TL'den 5 bin 600 TL'ye kadar idari para cezası ile cezalandırılacak.

  KAPALI ALAN DERKEN ?

  Sabit veya seyyar (çadır, güneşlik gibi) bir tavanı veya çatısı olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında bütün yan yüzeyleri geçici veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış bulunan yerler "kapalı alan" tanımlamasına giriyor.

  Tütün ürünü tüketilebilecek yerler ise şöyle belirtiliyor:

  * Kahvehane, lokaller, eğlence hizmeti verilen işletmeler, lokantalar ile kamu ve özele ait tüm binaların "açık alanları ve üzerinde tente veya çadır bulunmayan bahçeleri
  * Yaşlı bakım evi, ruh ve sinir hastanelerinde yatarak tedavi görülen birimler, Ceza İnfaz kurumları, uzun yol denizyolu araçlarının güvertelerinin yüzde 10'luk kısımı...
  * Spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı açık hava tesislerinin yüzde 50'lik kısmında sigara içilebilecek.