Sigara Harammıdır?

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 9 Şub 2014 tarihinde açılan konu

 1. Sigara içmek harammıdır


  İslam’ın temel kaynaklarında adı geçmeyen bir şeyin hükmünü anlamak için İslam’ın bazı genel kuralları vardır. Bunlardan birisi şudur: Eşyada aslolan, ibahadır.Yani, her şey insanlar için yaratılmıştır. Bazı şeylerin ise haram olduğu açıklanmış, böylece hükmü bildirilmeyen şeyler de helal olarak kalmıştır, demektir. Bir diğeri de şudur: Temiz ve güzel olan şeyler helaldir, pis ve zararlı şeyler ise haramdır.

  Bu iki genel kural, beraberce düşünüldüğü zaman sigara için karşımıza şöyle bir sonuç çıkar:

  Sigara hakkında kaynaklarda bir şey söylenmediğine göre, onun hakkında hüküm verebilinmesi için onun pis ve zararlı olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Eğer onun pis ve zararlı olduğu söylenebilirse sigaranın pis ve zararlı özellikleri varsa haram olduğuna, yoksa, helal olduğuna hükmedilmeis gerekmektedir.

  sigara insanın kendisini tehlikeye atmasıdır.

  Oysa Allah (cc): Kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın. buyurmaktadır. Bu sebeple sigara, insanın kendisini tehlikeye atması demektir.

  Sigara içmek ayrıca çok önemli bir kul hakkıdır, çünkü içenler içmeyenlere zarar vermekte ve onları rahatsız etmektedirler. Kul hakkının affedilmesi de ancak, hakkı olan insanların bağışlamasına bağlıdır. Bunu temin etmek ise çok zordur.