Sifon sesiyle gelen saadet

'Teknoloji Haberleri' forumunda Pardus tarafından 10 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


  1. Bir Japon şirketinin geliştirdiği “Diğer Sesleri Bastıran Sifon Sesi” adlı küçük elektronik cihaz, sifon sesinin aynısını çıkarıyor ve duyulması istenmeyen seslerin gizlenmesini sağlıyor    İtiraf edin. Tuvallette zaruri olarak çıkan ‘istenmeyen sesler’ in dışarıdan duyulması hepimizin korkulu rüyasıdır. Adını vermek istemediğimiz, insanlık hali olan o ‘seslerin’ duyulmaması için sifonu açarız, öksürürüz.
    İnsanlığın bu büyük ve henüz derman bulunamamış derdinin imdadına yine Japon mühendisler yetişti. Japon tuvalet şirketi Toto ve tuvalet uzmanı Takara Tomy’nin geliştirdiği “Diğer Sesleri Bastıran Sifon Sesi” adlı küçük elektronik cihaz, sifon sesinin aynısını çıkarıyor ve duyulması istenmeyen seslerin gizlenmesini sağlıyor. 2 modeli bulunan, 8,5 cm x 5,5 x 1,5 ebadında, duvara asılabilen pembe ağırlıklı cihaz Japonya’da kasım sonunda 1499 yenden (yaklaşık 23 TL) satışa sunulacak.

    Su israfına da çare
    Toto’nun araştırmasına göre, tuvaletten çıktıktan sonra “yüzlerinin kızarmaması için” özellikle kadınlar tuvalette birçok kez sifonu çekiyor ya da gürültü yapmak için “kilometrelerce” tuvalet kağıdı kullanıyor. Dolayısıyla “gürültüyle konfor sağlayan” bu çevreci cihaz, su tasarrufu da sağlıyor, çünkü bir kadının ortalama 2,5 kez sifonu çekmesi fazladan 15 litre su israfına neden oluyor.