Şiddetli sırt ağrısı

'Etüt Merkezi' forumunda Aderito tarafından 9 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Şiddetli sırt ağrısı

  Strese bağlı hatta ta kendisi olarak,yanlış duruş ve oturuşun genellikle sırt ağrılarına yol açtığına dikkat çeken Sürer, salı günleri size komple vücut masajı yaptırmanızı öneriyor. Ağrıyan kaslarınızı uçucu yağlarla masaj yaparak gevşetecek bir uzmanın ellerine bırakmak hiç de kötü bir fikir değil tabii. Listeyi çarşamba manikür ve pedikür, perşembe evde ya da profesyonel bir salonda jimnastik olarak sürdüren Sürer, erkeklerin en sık karşılaştıkları sorunların başında saç dökülmesi geldiğine dikkat çekerek cuma gününü kuaför ve saç bakımına ayırmanızı öneriyor.

  Cumartesi ya da pazar günü de bitkisel yağ ve köpüklerle hazırlanmış ılık suyla yapılan banyo bütün haftanın yorgunluğunu alıyor. Banyonun ardından da 30 dakika ya da bir saat uzanıp ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmeyi unutmayın.

  Sırt ağrısı kendiliğinden geçer

  Hasta, bel çekenlere ve kırık çıkıkçılara bile gitmiş. Sonra akupunktur tedavisi, psikiyatrlar, kan testleri, röntgenler, ultrasonlar.. Nihayet, ağrının zatürree ile ciğerlere sıçramış kanser tümöründen kaynaklandığını düşünen bir göğüs hastalıkları uzmanına kadar sürmüş macerası.

  AMELİYAT YAPILMIYOR


  Genellikle sırt ağrısı çeken hastalar, ağrı kesici kullanarak zor dönemi atlatıyor. Ameliyat çözüm değil. Vakaların yüzde 90'ı zamanla kendi kendine düzeliyor. Belirtiler çok ciddiyse hekim ameliyat kararı alabiliyor. Sırt ağrısı yüzünden ameliyata alınmış hastaya çok ender rastlanıyor. Ameliyat kararı da hastanın acısına göre değil bacaklardaki uyuşukluk nedeniyle veriliyor.