Şiddet Uygulayan Kişinin Özellikleri

'Kadınca' forumunda EyLüL tarafından 29 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şiddet Uygulayan Kişinin Özellikleri Neler


  Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Önder Tangolar, anti-sosyal kişilik bozukluğu olan insanların, genellikle 'yetersizlik duygusu' ile baş edemediği için şiddeti bir çıkış yolu olarak gördüğünü söyledi.

  Tangolar, yaptığı açıklamada, bireysel şiddetin en önemli nedeninin; ego zayıflığı' olduğunu belirterek, şiddetin aynı zamanda da anti-sosyal kişilik bozukluğunun bir sonucu olduğunu dile getirdi. Bu tür kişilik bozukluğu taşıyanların, empati duygusundan yoksun olduğuna dikkat çeken Tangolar, Yani kendisini başkasının yerine koyamaz ve karşısındakinin çektiği acıyı içinde hissedemez. Zamanı geldiğinde de kendi amaçlarına ulaşmayı kolaylaştıracak bir unsur olarak şiddet uygulayabilir dedi.

  Bu tür kişilik özelliklerine sahip insanların, sözde 'haklılıklarını' karşısındakine sözel olarak aktaramadıkları gibi karşısındakini ikna edemedikleri anda şiddet eğilimi gösterdiğini anlatan Tangolar, bu kişilerin genellikle yetersizlik duygusu ile baş edemedikleri için şiddeti bir çıkış yolu olarak gördüğü yorumunda bulundu. Tangolar, Ya da sözde mağduriyetlerini telafi edemedikleri anlarda patolojik incinmişlik duygusuyla baş edebilmek için şiddet uygularlar" ifadesini kullandı. Bu tür kişilik bozukluklarında bilişsel çarpıtmaya ve olayların yanlış yorumlanması durumuna sıkça rastlanıldığını belirten Tangolar, Kişi trafikteki basit bir kural ihlalini dahi kişiliğine yönelik büyük bir saldırı ya da yok sayılma olarak değerlendirip şiddete başvurabilir diye konuştu.

  Alıntıdır
   
 2. Cevap: Şiddet Uygulayan Kişinin Özellikleri

  Çok güzel bir yazı teşekkürler arkadaşım bizimle paylaştığın için..
   
 3. Cevap: Şiddet Uygulayan Kişinin Özellikleri

  Çevremizde bu potansiyeli taşıyan o kadar çok kişi var ki....