Sıcaklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

'Sağlık Rehberi' forumunda Masal tarafından 18 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Sıcaklarda Sağlığımız İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler


  Yaz Aylarında Dikkat Edilmesi Gerekenler


  Son dönemlerin en şiddetli sıcaklarıyla karşı karşıyayız. sıcaklar güneş yanıklarının yanı sıra bir çok olumsuzluğu da beraberinde getiriyor.

  Sıcaklarda kış mevsimine nazaran 5-10 kat daha fazla terleyerek aşırı sıvı kaybedince vücudumuzun elektrolit dengesi bozuluyor. Bunun sonucunda sıcaklarda tansiyon düşmesi ve kalp hızının artması başta olmak üzere pek çok sağlık sorunu ortaya çıkıyor. Aşırı sıcaklarda öncelikli olarak günde en az 3 litre su tüketmeliyiz.

  Demli çay yerine açık çay ya da meyve çaylarını tercih etmeliyiz.

  Ultraviyole ışınlarına maruz kalmamak için açık renk kıyafetler tercih edin, çünkü koyu renk giysiler güneş ışınlarını yutarak hastalıkları tetikliyor. Gündüz 10:00 ve 16:00 saatleri arasında dışarı çıkıyorsanız, geniş şapkalar takın ve güneşten koruyucu kıyafetler giymelisiniz.

  Ağır çalışmalar azaltılmalı veya günün en serin zamanında yapılmalıdır. Risk altında bulunanlar en uygun serin yerlerde bulunmalıdırlar.

  Klima bulunan alanlarda daha fazla zaman harcayın. Ancak Klima ortamı 22 derecenin altında olmamalı. Evlerdeki ve işyerlerindeki klimalar ısı kaynaklı tehlikeleri azaltır.

  Özellikle tatildekiler soğuk su dolu havuza atlamayın. Sıcak altında uzun süre kaldıktan sonra soğuk havuza atlamak kalp krizini tetikliyor. Bunun nedeni ise soğuk suyun vücutla direkt temas etmesi nedeniyle vücut ısısının aniden değişmesi.

  Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınılmalı ve bu saatlerde uzun süre güneş altında kalınmamalısınız.

  Yağlı gıdalar ve alkolden kaçınılmalıdır.

  Kanser hastaları, kemoterapi hastaları ve değişik deri hastalığı olanların güneş ışınlarından korunmaya özellikle dikkat etmesi gerekir. Özellikle yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları sıcak günlerde efor harcamaktan kaçınmalıdırlar.

  Havasız ve kapalı yerlerde uzun süre kalınmamalı ve bulunulan ortamda hava sirkülasyonu sağlanmalıdır.