Sıcaklarda Aşırı Terleme

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 16 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sıcaklarda Aşırı Terlemenin Nedenleri  Sıcaklarda Aşırı Terleme Sebebi Nedir

  Günlük hayatı etkileyen aşırı terleme durumuna hiperhidrozis adı verilmektedir.

  Terleme olayı insan vücudunun sıcak havalarda vücut sıcaklını belirli bir seviyede tutabilmek amacıyla gerçekleşen bir olaydır. Bu durum sağlıklı bir durumun göstergesi de sayılabilir ancak terlemenin aşırı gerçekleşmesi vücutta bazı organların gereksiz işlev gördüklerini gösterir.

  [​IMG]

  Sıcak yaz günlerinin tadını çıkarırken zararlarından da nasıl korunmamız gerektiğini bilmemiz gerekir.Güneşin iyice kendini hissettirmesiyle birlikte vücudumuz ilk olarak terleme reaksiyonu gösterir doğal olarak.Yaz günlerinde neredeyse herkesin ortak sorunu terleme sorunudur. Vücudun ter dökmesi sıcak yaz günlerinde normal olarak karşılansa da aşırı terleme bir takım sağlık sorunlarının olduğunu belirtiyor olabilir aslında.Genellikle kıyafetlerden çıkan ter izleri insanların sosyal hayatlarını olumsuz bir şekilde etkiler.Bunun için bir çok yöntem kullanılmaktadır. Aşırı terlemenin en çok kendini gösterdiği bölge ise koltuk altıdır.Bu bölge için özel olarak üretilmiş olan koltuk...

  Aşırı Terlemenin Nedenleri Nelerdir?

  Aşırı terleme rahatsızlığı aslında toplumda nadir görülen bir rahatsızlıktır. Yaklaşık olarak her yüz insandan 1 tanesi bu aşırı terleme sorunundan muzdariptir. Birkaç belirli durum dışında aşırı terlemenin sebeleri tıbben tam anlamıyla bilinememektedir. Aşırı terlemenin ilk olarak başladığı dönem ergenlik çağlarıdır ve rahatsızlık ömür boyu aralıklarla da olsa sürekli devam etmektedir.

  Tiroid büyümesi olan kişilerde, bazı psikolojik ve psikiyatrik rahatsızlıklar, kadınlarda menapoz durumu, obezite ve şişmanlık rahatsızlıkları, şeker hastalığı ve diyabet, böbreküstü bezi hastalıkları gibi bazı rahatsızlıklar ile bir takım enfeksiyonlar da aşırı terlemeyi tetiklemektedir.

  Terlemeye Karşı Yapmanız Gerekenler


  [​IMG]

  Ter kokusunu gidermek için çok çeşitli çözümler bulunuyor. En önemlisi temiz olmak. Bunun yanında da terlemenin yarattığı rahatsızlıkları bir kaç önlem alarak en aza indirebilirsiniz;

  -Rahat ve hava alan kıyafetleri tercih edin.

  -Özellikle pamuklu kıyafetler giyin.

  -Vücudunuzun temizliğine özen gösterin.

  -Özellikle koltukaltında oluşan istenmeyen tüylerinizi alıp ter kokusuna büyük ölçüde mani olabilirsiniz.

  -Kahve, alkol ve yakıcı gıdalardan uzak durun.

  -Saf mersin suyu da hem antiseptik etkiye sahip, hem de ter kokularına ve terlemeye karşı etkili doğal bir çözüm.

  -Gülsuyunun tonik etkisi var. Arzu edenler alternatif olarak saf gülsuyunu tercih edebilirler.