Sıcak Havalarda Bu Hastalığa Dikkat!

'Sağlık Rehberi' forumunda zamaneanne tarafından 30 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Hipertansiyon günümüzde sıklıkla rastlanan bir hastalık ama bu hastalık kendisinden çok yarattığı komplikasyonlarla bilinmekte. Bu komplikasyonlar özellikle sıcak havalarda daha çok artmakta.

  Hipertansiyon eğer dikkat edilmezse böbrek hastalıklarına, kalp krizlerine hatta felce dahi neden olabilmektedir. Bu nedenle tansiyonla yaşamayı öğrenmek, hastalığa özgü diyetisyen kontrolünde beslenmek ve zararlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir.

  Peki tansiyonu yükselten besinler neler?

  Tuz ve tuzlu besinler

  Yapılan çalışmalar gösteriyor ki ihyiyacımızın en az 10 katı kadar tuz kullanmaktayız. Hipertansiyonlu kişilerin yemeklerine tuz ilave etmemeleri ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmaları gerekir. Yemekleri tatlandırmak için baharatlar en uygun seçim olacaktır.

  Şeker ve şekerli besinler

  Tüketim miktarına bağlı olarak tansiyonu yükseltip kalp hastalıklarını da tetikleyebilmektedir.

  Çay ve kahve

  Çay ve kahvede bulunan kafeinin tansiyonu yükselttiği artık bilinen bir gerçek ama burada tüketim miktarınız önemli, eğer 3 fincan koyu kahve veya 6-7 bardak koyu çay içmişseniz tansiyon da yükselecektir. Diyetisyen Özlem Sert Aydın

  Kolalı içecekler

  İçeriğinde bulunan hem yüksek oranda şeker hem de meyankökünden dolayı vücutta sodyumun tutulmasına neden olabilmekte ve bu nedenle tansiyonu yükseltmektedir.

  Margarin ve tereyağı

  Margarin ve tereyağının direk tansiyonu yükseltici bir etkisi yoktur ama çalışmalar gösteriyor ki doymuş yağ oranı yüksek olan bu yağlar yerine sıvı yağ tüketenlerde hipertansiyonun daha düşük seviyede olduğu gözlenmiştir. Bu da bize yemekleri mümkün olduğu kadar sıvı yağla yapmamız gerektiğini bir kez daha göstermektedir.

  Alkol

  Hipertansiyonunuz var ve düzenli alkol tüketiyorsanız bu alışkanlığınızdan da yavaş yavaş uzaklaşmanızda fayda var.

  Kaynak: Milliyet