Sıcak Çarpmasında Hemen Su Vermeyin

'Sağlık Rehberi' forumunda Sibel tarafından 8 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Uzmanlar, sıcak çarpması tablosunda gerçek vücut ısısının 41 dereceyi aştığını, bu durumda "bilinci yerinde olmayan kişiye" kesinlikle su verilmemesi gerektiğini belirttiler. Sıcak çarpması durumunda ilk yardımın çok önemli olduğununa dikkat çektiler

  Sıcak çarpması tablosunda gerçek vücut sıcaklığının 41 dereceyi aştığı vurgulanıyor bu durumda Uzmanlara göre Bilinci yerinde olmayan, yarı baygın veya nöbet geçiren kişilere kesinlikle ağzından sıvı verilmemesi Ancak Bilinci yerindeyse sıvı(Su ve ayran) verilmesi gerekiyor.30 dakika içinde iyileşme görülmezse, bilinci bulanıklaşırsa ve vücut ısısı düşmezse, 112'yi arayarak hastayı en kısa sürede hastaneye ulaştırılması gerektiği vurgulanıyor.

  Hastanın Bilinci kapalı ise; gölge ve serin bir yere taşınması ayrıca *ABC uygulanması gerekir.Kesinlikle hastaya su vb. sıvılar verilmemelidir.
  Hastanın bilinci açık ise serin bir yere taşınır, yarı oturur pozisyon verilmeli ve Su serpilmeli, ıslak havlu ve hava akımı kullanılarak (yelpaze, vantilatör vb.) serinletilmeli, su ve alkolsüz içecekler verilmeli ve Fazla giysileri çıkarılmalıdır


  Dipnot:
  ABC Nedir?
  Bir insanın soluk yollarında bir tıkanma olması, kendiliğinden soluk alıp vermenin bozulması, kalbinin durup damarlarındaki kan akışının kesilmesi dakikalar içinde ölüme neden olacaktır. Bu nedenle, yaşamın devamın sağlayacak bu üç girişim ilkyardımın ilk ve en önemli maddeleridir. Bu nedenle ilkyardımın ABC ‘si olarak adlandırılıdr.
  A-)Solunum yolunu açar;
  B-) Solunumu sağlar,
  C-) Dolaşımı sağlar