Sibirya Kurdu

'Eğitim Merkezi' forumunda KaRL_ tarafından 17 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Sibirya kurdu özellikleri.
  Sibirya kurdu resimleri, fotoğrafları.



  Özellikler
  Genelde buz mavisi gözleriyle korkutucu olsa da, sevgi dolu bir hayvandır. Özgürlüklerine düşkünlükleri ve inatçılığıyla tanınırlar. Çocuklara karşı çok hoşgörülüdür. Aslında herkesle iyi geçinir, ama kuş, fare gibi küçük hayvanları avlamak isterler. Yalnızlığı sevmezler, eğer yalnız kalırsa sıkılıp evdeki eşyaları kemirebilirler. Gereksiz yere havlamayan bir köpek ırkıdır, ancak uluyabilirler. Sibirya kurtları sıcağı hiç sevmezler ve sıcaklarda bunalırlar. Haskiler -60 derece soğukta yaşayabilirler.

  Ortalama ömrü 11-13 yıldır. Erkeğinin kilosu 20 ila 27, dişisinin kilosu 16 ila 23 tür.



  [​IMG]


  [​IMG]



  Karakteri
  Zeki, fazlasıyla Oyuncu, Sosyal, Ailelerine bağlı ancak inatçı ve haylaz köpeklerdir. Zeki ve sosyaldirler çok kolay öğrenirler ama kendi mantıklarınca amaçsız buldukları komutlara uymamakta ısrar ederler.Eğitim verilmesi zor bir ırktır. Evdeki/çevrelerindeki diğer hayvanlarla çok iyi geçinirler ancak Fare ve küçük kuşlar gibi küçük hayvanları avlamaya meyillidirler. Çok kolay öğrenirler ancak komutlara cevap almak için sabır ve tutarlılık gerekir. Hava sıcak olmadığı sürece koşup oynamayı çok severler ancak sıcaklarda korunmalı serin bir yerde tutulmalıdırlar. Bu köpekler yüzyıllarca Sibirya Chukchi halkı tarafıncan kızak çekme ve Ren geyiği sürülerini güdmede ve bekçi köpeği olarak kullanılmışlar. Ancak Bu köpeklerin karaktristik bir özelliği daha havlamayı pek sevmemeleri o yüzden d bekçi köpeği olarak pek uygun değildirler. Pek havlamazlar ancak ulamayı çok severler. Çocuklarla araları çok iyidir. Çocuklara karşı çok tutarlı ve sabırlıdırlar. Sık kürkleri nedeniyle sıcağa tahammülleri yoktur. Özgürce koşup oynamayı çok severler, Boş bırakılmaya gelmezler çünkü kaçıp başı boş gezmeye bayılırlar.


  [​IMG]


  [​IMG]



  Bakımı
  Özgürce koşup oynamayı çok seven bir ırk olduklarından dolayı apartman yaşamı için çok uygun köpekler değiller. Hava sıcak olmadıkca çok iyi koşu arkadaşlarılar. tüylerinin uzun olmamasından dolayı düzenli aralıklı fırçalamak gerekmektedir fırçalarken acıtmamaya dikkat ediniz sinirlene bilir. oldukça fazla egzersiz gereksinimleri vardır. Tek başlarına olmayı hiç sevmezler tek başlarına kaldıklarında bir şeyleri kemirmeğe başlayabilirler.


  [​IMG]


  [​IMG]


  Tarihçesi
  Bu ırk yüzyıllarca Sibirya Chukchi halkı tarafıncan kızak çekme ve Ren geyiği sürülerini güdmede ve bekçi köpeği olarak kullanılmışlar. 1905 yılında bu köpekler Alaskaya götürüldü. bölgede 1925'te ortaya çıkan Difteri salgını için gereken ilaçları bu köpeklerden oluşan bir sürü bölgeye getirmeyi başarmıştır bu olaydan sonra insanların dikkatini çekmeyi başarmışlardır.

  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 21 May 2010
 2. Cevap: Sibirya Kurdu

  baya güzeldi
   
 3. Cevap: Sibirya Kurdu

  Çok güzel hayvanlar...Özellikle gözleri karizma ama KANGAL dedimi olay biter...
   
 4. Cevap: Sibirya Kurdu

  Kopeklerden en cok sibirya kurdunu severim
   
 5. Cevap: Sibirya Kurdu

  su kurdun hayraniyim sundaki asalate bak :f40:
   
 6. Cevap: Sibirya Kurdu

  200 tlye yavru almayı düşünüyorum çok güzel hayvanlar
   
 7. Cevap: Sibirya Kurdu

  ben de var ve ben kastamonu bozkurt ta yaşıyorum benim köpeğim sıcakta duruyor ve top oynamayı seviyorlar çok oyuncu bir köpekler almanızı tercih ederim çocuklara da çok ilgi duyarlar