sibirya kurdu bakımı ve eğitimi

'Eğitim Merkezi' forumunda HazaN tarafından 16 Eki 2010 tarihinde açılan konu


 1. Sibirya kurdu nasıl eğitilir  Sibirya kurdu neyle beslenir

  Köpeğe en iyi eğitim hangi ortamda verilir?

  Köpeğe doğruları gösterecek olan sahibi, sahibe doğruları gösterecek olan da eğitmendir. Önemli olan köpeği nerede eğiteceğiniz değildir. Aksine, eğitim sürecinde köpeğinizi mümkün olduğu kadar değişik ortamlara sokmalısınız. Gerçek bir uzmanın gözetiminde olan eğitim sınıflarına katılarak köpeğinizin diğer köpeklerle sosyalleşip onlarında bulunduğu bir ortamda sizi anlamasını sağlamalısınız. Unutmayınız ki köpekle yaşayacak olan sizsiniz, köpek eğitmeni değil. Köpek sahibi olduysanız onu eğitmek ve onun davranışlarının dilini öğrenmek sizin görevinizdir.


  Eğitim Adaptasyonu nedir?

  Adaptasyon, en az 2-3 yaşına gelmiş ve bu süre zarfında profesyonelce eğitim görmüş köpeklerin belli bir görevi başka birisi için de icra etmesine yönelik çalışmadır. Burada köpeğin hedefi, kendisine öğretilen görevi yerine getirmektir (koruma veya engelli insanlara eşlik gibi). Oysa,daha genç olan köpeğiniz, burada bir görev değil davranış biçimi üzerine adaptasyona tabi olacaktır ki bununda tam olarak başarılı
  olması mümkün değildir. Burada önemli olan Alpha Dog rolü, yani sizin liderlik rolünüzdür

  TUVALET ALIŞKANLIĞI

  Bunun için çeşitli yöntemler önerilmektedir.

  a ) Yavru köpeklerin uykudan kalktıktan hemen sonra veya yemek yedikten belirli bir süre sonra istenilen yere götürülerek tuvaletini yapması beklenir. Yaptığı taktirde ödüllendirilir. Bu yöntemlerden en basitidir.

  b ) Küçük ve orta yaşlı köpeklerin eğitiminde iyi bir gözlem gerekmektedir. Köpeği sık aralıklarla dışarı çıkartarak, dışarıda tuvalet yapması sağlanır. Tuvaletini yaparken köpek sözlü olarak ödüllendirilir. Ancak köpek tuvalet pozisyonu aldığında köpek sahibinin hareket etmemesi ve köpeğin görebileceği bir yerde olması gerekir. Aksi taktirde köpek vazgeçebilir.

  c ) Evde tuvalet eğitimi: Bu amaçla köpeğin bulunduğu ortamın yarısına gazete kağıdı serilir. Köpek gazete kağıdının üzerine tuvaletini yaptığı zaman ödüllendirilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir konu da bu gazete kağıtlarının bir kaç kat olması ve kirlendikçe üsttekinin alınıp atılmasıdır. Köpek gazetenin üzerinden başka bir yere tuvaletini yapıyorsa, tuvaletini yaptığı yer temizlenirken, köpek temizleyen kişinin yanında olmalı ve temizleyen kişinin yüz ifadesinden ve sesinden yanlış bir hareket yaptığını anlamalıdır. Köpek bu uygulamayı öğrendikten sonra gazete ile kaplı alan küçültülür ve gazete köpeğin tuvaletini yapılması istenilen yere konulur. Ancak bu yer değişimi bir anda yapılmamalı, aşamalı bir şekilde alıştırarak yapılmalıdır. Kimi köpek sahibi köpeği yanlış yere tuvaletini yaparken gördüğünde köpeğin üzerine doğru koşarak veya bağırarak tuvalet yapmasını engellemek istemektedir. ilk bakışta bu uygulama her ne kadar başarılı olursa da kalıcı bir takım sorunlara neden olabilir. Örneğin, yetişkin bir köpeğin heyecanlandığı zaman idrarını kaçırması bu yüzdendir. Özellikle bu tür eğitimler için sabır ve zaman gerekmektedir. Bazı köpekler bu eğitimi çok çabuk bir şekilde kavrar, bazıları ise daha geç kavrarlar. Bu eğitim 5 aylık yaşa kadar verilmiş olmalıdır.

  Bu amaçla uygulanan çeşitli ticari preparatlar bulunmaktadır, ancak bunların başarı düzeyleri tartışmalıdır.

  Bu eğitimde yapılmaması gerekenler;

  a- Köpeğinizin daha az idrar yapacağını düşünerek suyunu azaltmayın ya da kesmeyin, çünkü köpeklerin önünde sürekli su bulundurulması, istedikleri zaman su verilmesinden daha doğrudur.

  b- Köpeğinizin burnunu idrarını yaptığı yere sürmeyin, çünkü bu kötü ve yararsız bir cezadır. Sadece tuvaletini yaptığı yeri koklamasını sağlayıp, dışarı alın.

  c- Kimi köpek kendiliğinden tuvalet yapmak istediği zaman huysuzlanır, köpek sahibi bu davranışa anlam veremez ve köpeği cezalandırır. Bu durumda köpek yanlış bir şey yaptığını düşünerek daha sonra hareketleriyle belli etmeden istenilmeyen yere idrarını yapar.

  Köpeğinizin dışarıda her yere tuvaletini yapmasına izin vermeyiniz ve tuvaletini yaptığı yeri temizleyiniz. Bu şekilde köpeklerin çevreden olumsuz tepki görmesini de önlemiş olursunuz.

  Eve Uyum:
  Öncelikle annesinden yeni ayrılmış yavru köpeklerin eve alıştırılması sağlanır. Genellikle bu olay pek sorun oluşturmamakla beraber bazen yavru, annesinin ve kardeşlerinin özlemi içerisinde olabilir. Bu yüzden yalnız kaldığı zamanlar ağlamaya başlar. Burada dikkat edilmesi gereken konu köpekle fazla ilgilenmemektir. Aksi taktirde köpek sürekli aynı ilgiyi bekler, göremediği zaman da mutsuz olur.

  Yeme içme Alışkanlığı:
  Küçük yavru köpeklerde gerekli besini alabilmesi için günde 5 öğün verilir. Öğün sayısı köpek büyüdükçe azaltılarak, köpek bir yaşına geldiğinde 1 'e indirilir. Yeme ve içme eğitimi için, köpek önüne konulan besini hemen bitirmeli, bitirmediği taktirde belli bir süre sonra kaldırılmalı ve yemek her gün aynı saatlerde verilmelidir.

  çevreye Zararın Önlenmesi:
  Bu amaçla özellikle küçük yaştaki köpeklerin diş değiştirme döneminde alışkanlık haline getirdikleri kemirme eylemi giderilmeye çalışılır. Bunun için küçük yaştan itibaren diş kaşıntıları ortaya çıkmaya başladığı dönemde oyuncak kemikler verilir ve köpeğin çevredeki eşyalara zarar vermesi engellenir. Doğal kemikler de kaynatılarak verilebilir, ancak bunda aşırıya kaçmamak gerekir. Aksi taktirde sindirim bozuklukları görülebilir.

  Tasma Alışkanlığı:
  Yavru köpekleri n bu alışkanlığı edinebilmeleri için en iyi yöntem boyunlarına tasmayı çağrıştıracak herhangi bir şeyin takılmasıdır. Küçük yaştan itibaren köpeklerin tasma ile dolaştırılmaları ilerisi için yararlıdır. Kimi köpek sahipleri, köpek üzerinde güzel durduğu için zincirden yapılmış tasmaları kullanmayı tercih ederler. Ancak, ağırlıklarından dolayı taşıyamadıkları için, küçük yavru köpeklerde bu uygulama yanlıştır.

  Köpeğin Adını Öğrenmesi ve Alışması:
  Öncelikle tek heceli bir isim seçilmelidir. Yavru köpeklerde yemek verirken, onlarla ilgilenirken, onları çağırırken vb. durumlarda tekrarlanarak köpeğin ismini öğrenmesi ve alışması sağlanır. Dikkat edilmesi gereken bir konu, bu isim seçilirken köpeğin büyüklüğü ve ırkının göz önünde bulundurulmasıdır.

  Kimi köpek sahibi geleceği düşünmeden köpeğe uymayan isimler vermektedir. Bu isimler ileride çevre tarafından yadırganacağı için köpek sahibi bu ismi değiştirmek durumunda kalabilir.

  Köpeğin Düdüğe Alıştırılması:
  Bu amaçla köpeğe adı öğretilirken bazen düdük kullanılır, böylece köpek düdük sesine de alıştırılmış olur.

  Köpeğin Havlamasının Önlenmesi:
  Yavru köpekler anneleri ve kardeşlerinden ayrıldığında ve yeni bir yere getirildiklerinde yanlarında sürekli olarak birisine gereksinim duyarlar. Yalnız kaldıklarında ise öncelikle sızlanarak daha sonra sızlanmanın şiddetini arttırarak havlamaya başlarlar. Bunun önlenmesi için köpeklerin bulundukları yere, ya saat ya da açık bir radyo konulması iyi sonuç verebilir. Bunun yanı sıra köpeğin bulunduğu ortama bir zil konularak köpek havladığında zile basılarak havlaması engellenir. Diğer bir yöntem ise köpek havladığında köpeğin bulunduğu odanın kapısını çalmak ya da kapıya ucunda ağırlık bulunan bir ip bağlayarak ipi çekip bırakmaktır. Bu eğitim sabır gerektirir, her ağlayışında sabırsız davranarak köpeğin bulunduğu yere gidilmesi olumsuz sonuç verir.

  Alıntıdır ​
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Nis 2012
 2. Köpek alıyorsunuz öyle mi? Hem de Sibirya Kurdu... :) Beni bekleme artık.:(
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Ağu 2014
 3. Olurda bahçeli bir evim olursa çok isterim ama şu şartlarda gerçekten imkansız Bluem :
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Ağu 2014
 4. ooff ben cok sevıyorum bu hayvanları yaa inşallah yakında benımde olacak. şimdiden bilgilenmeye başladım bu konuyla bu arada bu site harikulade..:)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Ağu 2014
 5. benim var 2 ay 9 günlük cok şeker ya ismi meks orjinal ama hala beslenme konusunda endişelerim var yemek yıyor ama sonra cıkarıyo nedeni ne bilmiyorum
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Ağu 2014
 6. iyi günler ya bende 4 aylık bi erkek sibirya kurdu var ve acayıp ısırıyor dişleri kaşınıyordur dıye düşünüyorum ama baya baya dişliyor normalmıdır aceba bu yoksa bı sıkıntı mı var yardımcı olursanız sevınırım
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Ağu 2014
 7. qardeşm senin köpek 4 aylık olduysa biraz geç kalmışssın ama imkansızda değil ben köpek eğitmeniyim...
  ßak şimdi ßu dediğimi uygula sonuç alamazsan ßana tekrar yazarsın ama ben sana garanti veriyorum
  Köpeğin bu ısırma işini alışkanlık edinmiş bundan sonra köpeğin ısırma eylemine kalkıştığında burnun üzerine dokunur gibi vur!
  ama fazla canını yakmadan sonra hayır ! diyerek yüqsek sesle onu uyar bunu sabırla tekrarlamalısın bunu yaparken asla onun karşısında çökerek göz göze gelerek yapma !!! ßaşarılar.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Ağu 2014
 8. selam ben daha yeni doğmuş bir sibirya kurdu yavrusu aldım 4 haftalık falan çok saldırgan yani sürekli ısırmaya çalışıyor karnını doyuruyoruz ama yinede aynı acaba neden ki iyi de bakmaya çalışıyoruz bi de eğitmek istiyorum ben basit eğitimler ama otur kalk ...gibi yardımcı olurmusunuz ?
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Ağu 2014
 9. bende sibirya kurud alıcam bakımı ve eğitimi hakkında biraz daha bilgi istiyorum kaç gne bi yıkanması gibi yrdımcı olursanız çok sevinirim :f20::f20::f20:
   
 10. ya benimde 2,5 aylık bir dişi Sibirya kurdum var oda ısırıyor dişleri kaşınıyordur diye düşünüyorum çünkü elimizi falanda ısırmaya çalışıyor acaba bunlar diş dökerlermi? çok merak ediyorum dökerlerse de ne zaman döküyorlar söylersen sevinirim elinle burnun üzerine de dur işareti yapınca da duruyor ama benimkinin dişlerini biraz büyüdümü kanatacak kadar geçire bilir diye düşünüyorum ve ismi bulut bulut ismine ilk geldiği günden beri dedim ve alıştı
   
 11. ayşecim hiç merak etme tüm Sibirya kurtları kemirmeye meyillidir çünki çobuk sıkılıyorlar