Sezaryen mi normal doğum mu?

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 16 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. Normal Doğummu,Sezaryen Doğummu?
  Doğum şekli olarak normal doğum mu, sezaryen mi
  Sezeryanla doğum
  [​IMG]
  İstatistikler tüm dünyada sezaryen oranlarında artışın olduğunu gösteriyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi sezaryen gerekliliği konusunda hekimlerin artık daha geniş davranmaları; cerrahi ve anestezi tekniklerinde yaşanan gelişmelerle sezaryen operasyonlarının geçmişe oranla çok daha güvenli hale gelmesi, bu değişimin en önemli nedenleridir. Geçmişte sezaryen nedeni ile anne adaylarının yaşadığı riskler daha yüksek olduğundan bebekler daha fazla riske atılabiliyordu, oysa günümüzde sezaryen nedeni ile yaşanan risklerin en aza indirilmiş olması, üstelik epidural anestezi yardımıyla genel anestezinin getirdiği risklerin bertaraf edilmesi bu yöndeki bir kayışa neden oldu. Ülkemizde de özellikle özel hastanelerde doğum yapacak anne adaylarının önemli bir kısmı sezaryen ile doğum yapmayı tercih ediyorlar. Bu tercihte en önemli etken kişinin çevresindeki arkadaşlarının ya da yakınlarının yaşadığı olumlu ya da olumsuz tecrübelerdir.

  Sezaryen ile doğumun şart olduğu tıbbi gereklilikler dışında elektif sezaryen olarak tabir edilen isteğe bağlı sezaryen doğumların nedenleri arasında anne adayının doğumdan korkması, uzun süre sancı çekmek istememesi, normal doğum sırasında bebeğinin risk altında kalacağı şüphesi, normal doğumun vücudunda kalıcı zararlar vereceği korkusu başta gelmektedir. Üstelik epidural ile sezaryen olan kişilerin yaşadığı olumlu tecrübelerin anne adayları arasında hızla yayılması da bu tercihte etkilidir. Epidural anestezi ile sezaryen olduğunda anne adayının doğuma katılabilmesi, ameliyat devam ederken bebeğini kucağına alıp emzirebilmesi ve bu sırada hiç ağrı duymuyor olması, genelde anne adaylarını normal doğum fikrinden uzaklaştırmaktadır.

  Öte yandan ameliyat sonrası normal yaşantıya dönüş süresinin normal doğuma oranla daha uzun olması, ağrısız doğum yöntemi ile doğum sancılarını hissetmeden bebeğini dünyaya getirebilmesi, hemen ayağa kalkıp bebeğini kucağına alabilmesi normal doğumu savunan anne adaylarının önde gelen tercih nedenleridir.

  Sezaryen ya da normal doğum konusunda karar verirken her iki yöntemin avantaj ve dezavantajları aile ile detaylı şekilde tartışıldıktan sonra, eğer normal doğum için risk faktörü söz konusu değilse, anne adayı normal doğuma özendirilmelidir.