Şeytanın Kötülüğünden Korunma Konusunda Kur'an'ın Öğütleri

'Dini Bilgiler' forumunda Nalan tarafından 18 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. İslam inancına göre şeytan. Allah'a asi olmuş, onun emrine karşı gelmiş kibirli bir varlıktır. O insanları azdıracağına, onları inkara, kötü iş ve davranışlara sürükleyeceğine ant içmiştir. Ancak insan akıllı, irade sahibi bir varlık olarak iyiyi kötüyü, doğruyu yanlışı, faydalıyı veya zararlı olanı ayırt eder, iyiliğe de kötülüğe de kendi isteğiyle yönelebilir.

  Bu sebeple Allah, insanları yaptıklarından sorumlu tutmuştur. Şeytanın hileleri, aldatmaları konusunda da peygamberler aracılığıyla insanları uyarmıştır. Artık her kim şeytana uyup kendi iradesiyle kötülüğe yönelirse Allah da o kişiyi yaptığı kötülük, haksızlık, adaletsizlik veya işlediği suç nedeniyle cezalandırır.

  Yüce Allah, Kur'an-ı Kerim'de yer alan bir çok ayette insanları şeytanın kötülüğünden korunma konusunda uyarmıştır. Bu konuda Kur'an'da yer alan öğütlerden bazıları şöyle sıralanabilir...

  "Ey iman edenler! Şeytanın adımlarını takip etmeyin. Kim şeytanın adımlarını takip ederse muhakkak ki o, edepsizliği (yüz kızartıcı suçları) ve kötülüğü emreder..."

  "...Şeytan size apaçık bir düşmandır..."

  "Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza kin ve düşmanlık sokmak, sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister..."