Şevval orucunu kaza orucuyla beraber tutmak caiz mi?

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 23 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu


  1. Şevval orucunu kaza orucuyla beraber tutmak caiz midir?    Ramazan Ayında tutamadığınız kazaya kalan oruçlarınızı Şevval ayında tutabilirsiniz bunun dinen hiçbir sakıncası yoktur.

    Bir kısım dini olayları hatırlatan özel bir aydır Şevval ayı.Bu ayda öncelikle hac hazırlıkları hatırlanır.Ramazan ayından sonraki aylar zaten hac ayları sayılmaktadır.Şevval ayının bir de kendine mahsus orucu vardır.Şevval ayında 6 gün oruç tutanlar bir yılı oruçlu geçirmiş gibi sevap kazanırlar.Şevval ayında tutulan altı günlük orucun bütün sene oruç tutmuş gibi sevaba vesile olmasını izah ederken diyorlar ki:

    Şevval ayı orucunun keffaret orucu gibi arka arkaya, yani bitişik tutulması gerekli değildir.Şevval Ayı içinde belli aralıklarla da tutulabilir. Fakat Ramazan içinde mazeretlerinden dolayı tutamadığı oruç borcu olanlar, önce borçlarını tutsalar yanlış yapmış olmazlar. Önce kaza borçlarınızı tutup bir an evvel farz oruçlarının borcunuzdan kurtulmuş olabilirsiniz böyle yapmak daha uygundur. Bundan sonra fırsat bulurlarsa altı gün şevval orucuna da niyet edebilirsiniz.