Şevval Orucu Hakkında

'Sorularla İslamiyet' forumunda Masal tarafından 19 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şevval Orucu Fazileti


  Şevval Orucu Hakkında Bilgi


  Müslim ve Tirmizî deki bir hadisi şerifin manası şöyledir: “Kim Ramazan orucunu tutar ve Şevvalden de ona altı gün daha eklerse bütün seneyi oruç tutmuş gibi olur.

  Bir ay boyunca oruca alışmış olan insanlar, şevval ayında da altı gün oruç tutmaya büyük bir ilgi göstermiş, hatta teravih gibi sıcak bir ilgiyle şevval ayı orucunu sürdüre gelmişlerdir

  Peygamber Efendimiz (sas) Hazretleri, şevval ayı orucunun bir sene oruç tutmuş gibi sevaba vesile olacağını duyurmuş, bu yüzden de bir ay Ramazan orucu tutanlar, şevvalde altı gün oruç tutmakla bütün seneyi oruçlu geçirmiş olma sevabını kaçırmak istememişlerdir.

  Şevval orucunu ne zaman tutmak gerekir?

  Müstehap olan bu “altı gün orucunu tutmak isteyenler, bunu peşpeşe tutabilecekleri gibi belli aralıklarla da tutabilirler. Bunların birini diğerine üstün kılacak dini bir delil yoktur.

  Ayrıca nafile ibadetlerde genişlik ve kolaylık esastır; o bakımdan şevval ayında tutulacak 6 günlük orucu da kişi, dilediği ve kolayına geldiği şekilde tutabilir. Şöyle ki:

  Dilerse hiç ara vermeden eda eder, İsterse haftanın pazartesi ve perşembe günlerinde tutarak tamamlayabilir. Ayrıca Arzu eder ve şartları da müsaitse, eyyam-ı biyz'ı yani ayın 13-14-15. günlerini de içine alarak tutabilir.