Şevval Orucu Hakkında Kısaca Bilgi

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 23 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu


 1. Şevval orucu hakkında bilgi  Ramazan ayı ve bayramından sonra şevval ayı içinde altı gün orucu adıyla bilinen orucu tutmak sünnettir.

  Şevvâl ayının ilk gününde -ki Ramazan Bayramı'nın ilk günüdür oruç tutulması haramdır. Bayramın diğer günlerinde ve şevval ayında kaza veya nafile oruç tutulabilir.

  Oruç ayı ramazanın tamamlayıcısı durumunda olan şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruç, bir Müslüman'a bütün bir yıllık oruç sevabı kazandıracaktır. Bu altı günlük orucun bitişik olması, yani hiç ara vermeden tutulması mecburiyeti yoktur; aralıklarla da tutulabilir.

  Şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruçla, bir yıl oruç sevabının nasıl elde edileceği Alimlerce şöyle ifade edilir:

  İslam dininde bir iyilik yapana on sevap verileceği yolundaki hadis esas alındığında, bir Müslüman otuz günlük ramazan orucuna ilaveten şevvâl ayındaki altı günlük oruçla otuz altı gün tutmuş olmaktadır. Bu otuzaltı rakamı, hadiste ifade edilen on sevap ile çarpıldığı zaman 360 gün elde edilir. Böylece kamer ay hesabıyla bütün bir yıl oruçla geçirilmiş gibi olur.Bu güzelliğe nail olmak için Şevval ayı orucunda 6 gün orucunu tutmaya çalışalım...