Sevgililer gününe özel solmayan gül

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Hülyalı tarafından 31 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. 45 gün solmayan gül üretildi
  Sevgililer günü için solmayan gül üretildi

  Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesindeki Gül Araştırma Merkezi ile ortak yürüttüğü proje kapsamında cam tüp ve kavanoz içinde 45 gün canlı kalabilen gül sevgililere özel üretildi. sevgililer gününde özel ilgi göreceği bekleniyor güllerin.

  Gülbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir ve Genel Müdürü Hasan Çelik, yeni ürünlerin tanıtımını ilk olarak Isparta Valisi Memduh Oğuz'a yaptı.

  Oğuz'a makamında yeni ürünleri tanıtan Çelik, Araştırma Merkeziyle birlikte uzun süreden beri üzerinde çalıştıkları 'kavanozda gül yetiştirme' projesinde mutlu sona ulaştıklarını kaydederek, kavanozdaki gülün 14 Şubat Sevgililer Günü'nde piyasaya sunulacağını söyledi.

  Kavanozda yetiştirilen gülün 45 gün canlı kaldığını anlatan Çelik, “İnsanların sevdiklerine Isparta gülünü verebilmeleri için bir proje başlatmıştık. İştirakçi kuruluş olarak katıldığımız bu projede tüp içerisinde kimyasal su ile beslenen 'canlı gül' üretimi yaptık. Tüp içerisinde yaklaşık 45 günlük bir yaşam süresi var, daha sonra küçük bir toprak saksıya alınmak kaydıyla gülün ömrü devam etmekte diye konuştu.

  Rengini Belirlemek Mümkün
  Cam tüp içindeki gülün önemli bir özelliğinin ise verilen sıvının rengine göre renk alması olduğunu anlatan Çelik, şunları söyledi:

  "Güllerin rengini insanlar kendileri belirleyebiliyor. Tüp içerisindeki besleyici sıvının rengi ne ise, gül açtığında o rengi alıyor. Tüketicilerimizin seçimlerine yardımcı olabilmek amacıyla bu şeklide dizayn ettik. Sevgililer Günü'nde bu yeni ürünler mağazalarımızda olacak. Bizler de bu şekilde tüketici kitlemize iyi bir hizmet verdiğimiz düşünüyoruz, inşallah hayırlı olur."
  [​IMG]