Sesin saniyedeki hızı ne kadardır?

'Ders notları' forumunda Elfida tarafından 24 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Sesin saniyedeki hızı ne kadardır?

  Sesin saniyede yayılma hızı 340 metredir. Fakat sesin hızı ortamın cinsine göre değişir, en yavaş gazlarda, ardından sıvılarda ve en süratli katılarda yayılır.

  Ses hızı havada, deniz seviyesinde ve 21 °C sıcaklıkta 343.2 m/s (343.2 metre/saniye) (yaklaşık 1224 km/saat) olarak alınır.

  Ses hızı frekansa bağlı olarak değişmez, her frekansta ses aynı hızda gider.

  Havanın sıcaklık, yoğunluk durumuna göre sesin yayılma hızı değişir. Soğuk havada ses hızı azalır. Ses sıcak havadan soğuk havaya geçerken yayılma doğrultusunu değiştirir.

  Sesin havadaki hızı yaklaşık olarak şu formülle hesaplanabilir:


  c_{\mathrm{hava}} = (331{.}5 + (0{.}6 \cdot \vartheta)) \ \mathrm{ms^{-1}}\,
  Formüldeki \vartheta\, (theta) sıcaklığın derece santigrad (°C) cinsinden ifadesidir.

  Herhangi bir alanda, rüzgâr arkadan eserse ses zemine doğru yönlenir. Rüzgar önden eserse, ses zeminden yukarı doğru yönlenir. Gündüz, zemin ısındığı için ses dalgaları ısı etkisi nedeniyle yukarı doğru yönelir. Gece, zemin soğuduğu için ses dalgaları daha uzağa gidecektir ve aşağıya doğru yönelir.

  Denizde suyun yapısı yansıtıcı bir yüzey oluşturmaktadır. Bu nedenle denizde ses sakin bir ortamda 4-5 km. kadar uzağa gidebilir.

  Hareketli ses kaynağının hızı, sesin yayılma hızını geçince, ses, patlama sesi olarak duyulur. Bu durumda dalga ışın gibi konik bir alana yayılır ve şok dalgaları olarak isimlendirilir. Böyle durumlarda sesin yayılma hızının kaynağın yayılma hızına oranına Mach sayısı denir. Ses hızını ilk geçen insan Chuck Yeager olmuştur.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Tem 2014
Yükleniyor...