ses tellerini korumak için ne yapmalıyız

'Sağlık Rehberi' forumunda Burcu tarafından 30 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu


 1. Sesimizi korumak için öncelikle hepimizin kolaylıkla yapabileceği basit yöntemler vardır. Ses tellerine en iyi gelen şeylerden bir tanesi elmadır. Peki nasıl oluyor diye soranlar için hemen anlatalım.

  1 elmayı dörde bölüp haşlayın. Haşladığınız elma soğumadan, yiyebileceğiniz sıcaklık derecesine gelince üzerine biraz bal döküp ılık ılık yiyin. Kaynayan suyu da boşa vermeyeceksiniz. Onuda meyve çayları içer gibi ister sıcak ister soğuk tüketebilirsiniz.

  Yine hepimizin bildiği gibi yumurta ses tellerine çok faydalıdır. Özellikle bıldırcın yumurtasını ciğ bir şekilde tüketmenizde fayda vardır.

  Ses tellerini korumak için diğer basit bir yöntem ise bol su tüketimidir. Günde 2 litre ılık su tüketmek hem kilo vermenizi hem de ses tellerinizi korumanıza yardımcı olur.

  Ses tellerini korumanın diğer bir yolu ise egzersizler yapmaktır. Örneğin "mani-munu" gibi terimleri sürekli belirgin bir şekilde tekrar edebilirsiniz.

  Ses tellerini korumak için yüksek sesle konuşulmamalı ve telefonda fazla konuşma yapılmamalıdır. Ses tellerinizi ara ara dinlenmeye bırakın. Çok volümlü konuşmalardan kaçının.