ses nedir kısaca bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 24 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. SES Nedir Kısaca Özet
  Kulağın duya bileceği basit titreşimlerdir. İnsanların birbirleriyle iletişim kurmaları,duygu ve düşüncelerini aktarabilmeleri için konuşmaları gerekir. Konuşmanın temel öğesi sestir.

  Sesin oluşumu ve yayılması

  Ses, bir kaynaktan çıkar. Suda oluşan dalgalar gibi etrafa yayılır. Bizler de etrafa yayılan bu sesleri kulaklarımızla işitiriz.

  Ses hangi ortamlarda yayılır?

  Ses, havada yayıldığı gibi sıvılarda da yayılır.Denizde yaşayan bazı canlılar bu sayede iletişim kurarlar. Fakat ses boşlukta yayılmaz. Örneğin: uzaydaki büyük patlamalarda ses duyulmaz.

  Ses Neden Boşlukta Yayılmaz?

  Dalgalar genel olarak, mekanik ve elektromanyetik dalgalar olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Elektromanyetik dalgalar, yayılmak için bir ortama ihtiyaç duymazlar ve boşlukta da yayılabirler. Mekanik dalgalar ise, enerjilerini aktarabilmek için ortam taneciklerine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden boşlukta (örneğin uzayda) yayılamazlar. Ses dalgaları da mekanik dalgalar olduklarından yayılmak için maddesel bir ortama ihtiyaç duyarlar. Ses, nesnelerin titreşiminden meydana gelen ve uygun bir ortam içerisinde (hava, su vb.) bir yerden başka bir yere, sıkışma ve genleşmeler şeklinde ilerleyen bir dalgadır. Dolayısıyla ses, bir basınç dalgasıdır.

  Sesin Yayılma Hızı

  Sesin yayılma hızı havada 20o C de 340 m/sn dir.
  Sesin hızı ,ortamın sıcaklığından etkilenir.Sıcaklık arttıkça sesin hızı da artar.Sıcaklık artışı moleküllerin titreşim hızlarını arttırır,dolayısıyla sesin yayılma hızının artmasına sebep olur

  Birim zamanda alınan yol hızı verdiğinden sesin yayılma hızı;
  Hız: Yol / Zaman
  Yağmurlu havalarda şimşek olayı gözlendikten sonra gök gürültüsünü duymamızın sebebi ses hızının ışık hızından daha küçük olmasıdır.
  Işık hızı saniyede 3x108 m
  Ses hızı saniyede 340 m dir.

  Örnek:Aralarında 1700 m uzaklık bulunan iki noktadan birinden çıkan ses diğer noktaya kaç saniyede ulaşır?(Vses= 340 m/sn)

  Zaman=Yol/Hız
  Zaman=1700/ 340=5 sn

  Sesin Yansıması

  Ses dalgaları hareket ederken engellerle karşılaştıklarında yansımaya uğrarlar.Yansıma olayında sesin hızı değişmez, fakat yönü değişir.
  Sesin yansıması bazı canlılara kolaylık sağlamıştır.Örneğin; yarasalar çıkarttıkları seslerin cisimler üzerinde yansımasından faydalanarak hareket yönlerini belirlerler.
   


Similar Threads: nedir kısaca
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Koulrofobi nedir kısaca 21 Aralık 2015
Sorun Cevaplayalım zehirli atık nedir kısaca bilgi 16 Nisan 2013
Sorun Cevaplayalım ilahi kitap nedir kısaca 25 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım Bilim fen ve teknoloji anlamı nedir kısaca 27 Ekim 2012
Sorun Cevaplayalım Selfie Nedir? Kısaca 26 Eylül 2012