SEO Temelleri Serisi (3. Bölüm)

'Teknik Yardım' forumunda cCasT tarafından 7 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. SEO Temelleri Serisi
  SEO Temelleri Serisi (3. Bölüm)


  [​IMG]

  SEO Temelleri serisinin birinci bölümünde arama motoru optimizasyonunu oluşturan 11 altın kuralın ilk iki öğesi olan anahtar kelime seçimi ile akıllı rekabet öğelerini incelemiştik. Serinin ikinci bölümünde ise web tasarım ve programlama ile ilk backlink tercihlerinin öneminden bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda ise Sitemap Oluşturmak kavramından söz edeceğiz.

  İnternette söz sahibi olan arama motorları webmasterların sitemap dosyalarını gönderebileceği bir çevrimiçi konsol ile kullanım kolaylığı sağlıyor. Arama motorları gönderdiğiniz dosyaları baz alarak robotlarını sitenize gönderiyor ve indeksleme işlemini gerçekleştirirken bu dosyalar büyük rol oynuyor. Bazıları da size daha fazla yardımcı olabilecek birtakım raporlama modüllerini çevrimiçi konsollarına ekleyerek hatalı sayfalar, indekslenmesinde problem oluşan içerikler vb konularda sizi anlık olarak bilgilendiriyor.

  Siteleriniz için sitemap dosyası oluşturmak istemeyebilirsiniz. Bunu özellikle indekslenme konusunda bir sıkıntısı olmayan webmasterlar tercih edebilir. Yine de sitelerinizi en azından kaydettirerek Google Webmaster Tools, Bing Webmaster Central ve Yahoo Site Explorer gibi araçlar kullanarak popüler arama motorlarının raporlama işlevlerinden yararlanabilirsiniz.

  Popüler içerik yönetim sistemleri ve blog yazılımları (Drupal, WordPress,Joomla, DotNetNuke vb) siteniz için otomatik olarak sitemap dosyası oluşturmanıza yardımcı olacak entegrasyonlarla birlikte geliyor.

  Peki elinizde bu tür yazılımlar dışında bir sistem varsa?

  Böyle bir durumda sitemap dosyasını elle oluşturmanız gerekiyor. Üzülmeyin, kullanabileceğiniz ücretli/ücretsiz sayısız alternatif var. Bunlardan bir tanesi Google G-Site Crawler yazılımı. Sitemap oluşturmanıza yardımcı olacak diğer yazılımları ayrı bir başlık altında webmaster arkadaşlarımızla paylaşacağız.