SEO Temelleri Serisi (2. Bölüm)

'Teknoloji' forumunda cCasT tarafından 7 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. SEO Temelleri Serisi
  SEO Temelleri Serisi (2. Bölüm)


  [​IMG]

  SEO Temelleri serisinin ilk bölümünde arama motorlarının önemine kısaca değinmiş, arama motoru optimizasyonunun temelini oluşturan 11 altın adımı sıralamış ve bu altın adımlardan anahtar kelime seçimi ile akıllı rekabet maddelerini incelemiştik. Bu yazımızda ise webmasterlar için en az ilk iki madde kadar önemli olan web tasarımı ve programlama ile ilk backlink tercihleri konularına değineceğiz.
  Web Tasarımı ve Programlama

  Bozuk bir yapıyı düzeltmek bazı durumlarda bu yapıyı yeniden oluşturmaktan daha zor olabilir. Eğer yeni bir websitesi oluşturma arifesinde iseniz, programlama ve tasarım süreçlerini uygulamanızın arama motoru dostu olacak şekilde planlamalısınız. Bu sizi hem parasal anlamda, hem de zaman kavramı yönünden sonraki aşamalarda oldukça rahatlatacak bir adım olacaktır. Ayrıca, hali hazırda eski teknolojiye sahip websiteleri ile rekabet etmeye çalışan rakiplerinizin de bir adım önünde başlamanızı sağlar. Arama motoru dostu tasarım yaparken, yaptığınız tasarımın kullanıcı dostu olmasına da özen göstermelisiniz. Robotlar websitenizi sevebilir, hızlı indeksleme de yapabilir. Ancak müşteriler sitenize geldiğinde arka planda kullanılan yazılımı ve tasarımı beğenmezse sitenizde geçirdikleri zaman son derece kısıtlı olacak ve bu zamanın geri dönüşümü siz webmasterlar ya da hizmet verdiğiniz firmalar için pek de olumlu olmayacaktır.

  Sitenizin arkaplanında kullanacağınız altyapıyı programlarken yararlanabileceğiniz ipuçlarını önümüzdeki günlerde yayınlayacağımız Yeni Başlayanlar İçin SEO Teknikleri makalesinde bulabileceksiniz.
  İlk Backlink Tercihleri

  Yeni sitelerinizi hemen arama motorlarına kaydetmeyin ve asla birilerine bu işlemi gerçekleştirmeleri için ücret ödemeyin. İnternet’te sitenizi binlerce arama motoruna otomatik olarak kaydettiğini iddia eden kalitesiz ve ucuz yazılımları kullanmayın. Bu yazılımların üreticileri sizi kandırmak için istenilen kelimelerde ilk sırada çıkmanızı garanti etmek gibi palavralar da uydurabilir. Böyle bir garanti ile karşılaştığınızda kredi kartınızı cebinizden hemen çıkarmayın.

  İlk backlinklerinizi almanızı sağlayacak çeşitli yöntemler mevcut. Arama motorları tarafından beğenilen ve referans olarak kabul edilen bazı dizinlerden yararlanabilirsiniz. Siteniz arama motorları tarafından doğal yöntemlerle bulunmalıdır. Google ya da Bing arama motorları veritabanlarında indeksli olarak bulunan sitelerden sizin sitenize bir link geliyorsa, sitenizi bu bağlantıdan yararlanarak indeksleyecektir. DMOZ dışındaki kaliteli dizinlere kayıt işlemi belli bir ücret karşılığında gerçekleştirilmektedir. Bu dizinlere en büyük örnek olarak Yahoo Dizini verilebilir.

  Sitenizin doğal yöntemlerle ve kalıcı olarak indekslenmesi için ilk backlink tercihlerinizi kullanmadan önce sitenizin içeriğini oluşturduğunuzdan ve yayına hazır olduğundan emin olmanızı öneriyoruz.
   
Yükleniyor...