Sentetik iç çamaşırı mantar yapıyor

'Sağlık Rehberi' forumunda Destina tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


  1. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Rifat Memişoğlu, yaz aylarında sentetik iç çamaşırlarının genital bölgede mantara yol açtığını söyledi.

    Hamdi Rifat Memişoğlu, yaptığı açıklamada, yaz aylarında artan sıcakla birlikte mantar hastalıklarının çok yaygınlaştığını belirterek, “Kadınlarda genital bölgede mantar hastalığı yaz aylarında bir hayli fazlalaşıyor. Yaz aylarında kadınlarda görülen mantar hastalığının sebebi giyilen iç çamaşırın kumaşıyla ilgilidir. Kadınlar gerek tangada olsun gerekse diğer iç çamaşırlarında sentetik yerine pamuklu olanları tercih etmeli” dedi.

    Çoğu kadının tüm hayatı boyunca en fazla 5-6 kez mantar enfeksiyonu geçirdiğine dikkat çeken Memişoğlu, “Yaz aylarında kadınlar iç çamaşırlarını günlük değiştirmeli ve genital bölgeyi temiz tutmalı.Bu konuda multisterile çok yardımcı olur. Ayrıca havuzlara ve denize girenler ıslak bikini veya mayoyla dolaşmamalı. Mantarın türemesinin en büyük sebebi nemli ortamlardır. Sentetik iç çamaşırlar ve dar kot pantolonlar da genital bölgeyi sürekli terlettiği için mantara yol açmakta. Yazın mutlaka pamuklu iç çamaşır ve geniş ince pantolonlar giyilmeli” diye konuştu.