senden iyi olmasın

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda aykuta tarafından 14 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. Pek tatlı bir nezaket cümlemiz vardır. Birisinin yanında bir başkasını övüyorsanız, “Senden iyi olmasın!” dersiniz! Bu hikayeyi okuduğumdan beri bu iltifata itiraz ediyorum:

  “…kapının zili çaldı. Karşımda uzun zamandır görmediğim bir dostum. Selamlaşıp, kucaklaştık. Çay eşliğinde uzun bir sohbet için salona geçtik. Nasıl geçtiğini anlayamadığımız üç koca saatin ardından misafirim ‘Geç oldu, bana müsaade’ diyerek noktayı koydu ve kalktı. Ona eşlik ettim. Sokağın başına vardığımızda ‘Şimdi ayrılık vakti. Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah’ diyerek elini uzattı. Kucaklaşırken, dostumun ettiği duaya alışkanlıkla ‘amin’ dedim. Eve dönerken, arkadaşımın veda sözleri takıldı aklıma. Düşündüm, düşündükçe ürperdim. Bu bir dua idi. İlk kez duyduğum yaman bir dua. Gayri ihtiyari birkaç kez tekrarladım. Sıcacık duygularla doldum. Bir şey tarafından kuşatılmıştım. Bütün benliğimi dolduran güzel bir şey.
  Ertesi gün ilk işim arkadaşımı telefonla aramak oldu. Nedir, nereden duydun diye sordum. Bu özlü duadan çok etkilendiğimi anlayan dostum, ‘Hz. İsa Aleyhisselam’ın, Peygamber Efendimizin (asm) geleceğini müjdelediği sözmüş bu’ dedi. Ne güzel dua imiş! ‘Tuttum bu duayı’ dedim. Güldü ve ‘o halde hiç bırakma.’
  Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah.”
  İsâ’ya (as) ve O’nun müjdelediği En İyi’ye (asm) hürmeten: Kalktığım koltuğa benden iyisi otursun. Sustuğum anda benden iyisi konuşmaya başlasın. Olmadığım odaları benden iyiler doldursn. Yetişemediğim yerlere benden iyiler yetişsin….
  “Senden iyi olmasın!” diyen dostlarımın bu duasına, İsa Aleyhisselâmın duasına “amin” deme hatırına “amin” diyemeyeceğimi söylüyorum. Şaka yollu, “Bana beddua ediyorsun galiba!” diyorum. “Ya benden iyiler olmasa, ne ederim ben bu dünyada? Kim beni şaştığında uyaracak? Kim beni hüzne düştüğümde teselli edecek ki… Sonra peygamberlerin kavimleriyle yaşadıkları imtihanları hatırlıyorum. O toplulukta o peygamberden iyisi yoktu! Ama nasıl acılar çekti? Ne dayanılmaz sıkıntılara göğüs gerdi?
  “Benden iyi(ler) olsun elbette.. Bende peygamber yalnızlığına sabredecek iyilik yok ki!”

  Dr. Senai Demirci
   


 2. lem

  lem


  Cevap: senden iyi olmasın

  Güzeldi ellerine sağlık
    3. Cevap: senden iyi olmasın

  Güzeldi ellerine sağlık
    4. Cevap: senden iyi olmasın

  Bizler bencil insanlarız galiba çünkü ne zaman "senden iyi olmasın" dense yüzümüzde bir gülümseme, omuzlar biraz yukarı çıkar ve göğsümüz kabarır (aman amannnn benden iyi olmasın, demek ben iyiyim, demek beni seviyorrr :f106: )
  Bence bu cümle artık anlamını aştı ve karşı tarafı şımartmak için söylenen bir söz halini aldı
    5. Cevap: senden iyi olmasın

  çok güzel ya hosuma gitti benimde teşekkürler
    6. Cevap: senden iyi olmasın

  aykut eline sağlık :f118: