Semum Nedir,Semum Ne Demek

'Dini Bilgiler' forumunda Wish tarafından 27 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Semum anlamı  Semum bir tür ateştir.

  “Andolsun ki biz, insanı pişmemiş çamurdan, kokuşmuş cıvık balçıktan yarattık. Cânnı(cinleri)da (insandan) daha önce semûm ateşinden yarattık. (Hicr, 26-27) buyurur. Ayetten anlaşıldığı gibi Cân(cinler), insanoğlundan önce yaratılmıştır. İnsanın yaratılışının, kainattın yaratılışında son halka olduğu düşünülürse, Cân (cinler) sondan bir önceki halka olarak yaratılmıştır.

  Ayetteki “semûm ateşi hususunda, bazıları, “Bu, ateşin alevidir. demişler; bazıları da “O, öldürücü derecede sıcak olan sam rüzgarıdır. demişlerdir. Önceki ayetin de yardımı ile, İbareden anlaşılan bunun bir çeşit ateş olduğudur. Fakat, bedenin gözeneklerine, yani derideki o küçücük deliklere nüfuz edip, içine işlediği için buna, “semûm ismi verilmiştir. İnsanın içine işleyen rüzgara da bu yüzden “sam rüzgarı denmiştir. Bir rivayette, “Semûm, dumansız ateştir. Yıldızlar da bu ateşten yaratılır. denmiştirki, bu, “semum ateşi ile geçen ayetteki “ateşin mâricinin aynı olduğunu gösterir. Buna göre aynı şeyi anlatan bu kelimelerden biri, o ateşin yalın, saf ve dumansız bir ateş olduğunu, diğeri de yakıcı ve kavurucu olduğunu anlatmış olur. Âlûsî “semum ateşini, “fevkalade hararetli ateş diye tefsir ederken buna işaret etmektedir.

  Bazı hadislerde Cân(cinler)nın yaratıldığı ateşin, bildiğimiz ateşlerden çok daha sıcak olduğu bildirilmektedir. Ebu Davud et-Tayalisînin İbn Mesud(r.a.)'dan naklettiği bir hadise göre, “Bu (dünyada gördüğümüz) ateşler, Cân(cinler)nın yaratıldığı ateşten yetmiş kat daha hafiftir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ara 2012
Yükleniyor...