Şemseddin Günaltay Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 18 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Şemseddin Günaltay


  Doğum 1883-Erzincan
  Ölüm 19 Ekim 1961-İstanbul
  Meslek Siyasetçi, tarihçi
  Hükümet 18.Hükümet
  Şemsettin Günaltay, Türk Ord. Prof. akademisyen, tarihçi,devlet adamı. Türkiye Cumhuriyeti'nin sekizinci başbakanı ve eski Türk Tarih Kurumu başkanıdır.

  HAYATI
  1883 yılında Erzincan’da doğmuştur. Babası Müderris İbrahim Edhem Efendi, annesi Saliha hanımdır. Öğrenimini İstanbul’da tamamlamıştır. Yüksek Muallim Mektebinin fen şubesinden mezun olmuştur. Lozan Üniversitesi Tabiat Bölümünde okumuştur. Özel olarak Arapça ve Farsça’yı öğrenmiştir. Medreselerde müderrislik, daha sonra İstanbul ve Ankara Üniversitelerinde profesörlük yapmıştır. 1914 yılında Edebiyat Fakültesi Türk Tarihi ve İslam Kavimleri Tarihi kürsülerine müderris tayin edilmiştir. Süleymaniye Medresesinde Dinler Tarihi ve Felsefe okutmuştur. Derslerinde dinde değişiklik yapılmasının lazım olduğunu savunmuş, eserlerini de bu maksatla yazmıştır. Yaptığı bütün icraatlarda ve eserlerinde İslam Dinini kendi düşüncelerine göre yenileme fikri Günaltay’ı İslamiyetten tamamen uzaklaştırmıştır.

  İlk T.C Hükümeti kurulduktan sonra İstanbul Belediye Meclisine üye ve başkanvekili seçilmiştir. 1923 yılında TBMM ikinci dönem Sivas Milletvekili olarak parlamentoya girmiştir. Sivas ve Erzincan milletvekilliğinden sonra CHP Parti Meclisi yöneticiliğinde bulunmuştur. 1949 yılında TC’nin 10. Cumhurbaşkanı olmuştur.

  1991 yılında yürürlükten kaldırılan Ceza kanunundaki 163. Madde, onun zamanında çıkartılarak kanunlaşmıştır. 1950 yılında iktidarı kaybetmiş, İstanbul’da prostat kanserinden hayatını kaybetmiştir.